NOWA PRAGA ZIELONA I SĄSIEDZKA

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Urbaniści mieli trudne zadanie: na stosunkowo wąskiej ulicy mają w zgodzie funkcjonować piesi, rowerzyści, jeździć i parkować auta, a lokalni mieszkańcy mają miło spędzać czas na zielonych placach. Dziś Środkowa to typowa praska ulica, gęsto zastawiona samochodami po obu stronach, okresowo ze sporym ruchem, bo kierowcy skracają sobie tędy drogę, omijając zatkaną Szwedzką.

Wybrano ją nieprzypadkowo. Stare kamienice się sypią, pod nr. 20 zapadł się nawet dach, ale to ma się zmienić, bo ratusz planuje wokolicy generalne remonty kilku budynków. Odnowione zostaną m.in. pałacyk Konopackiego, kamienice i ognisko dla dzieci przy Środkowej 9. Sama ulica też zostanie całkowicie przebudowana i ma szansę być wzorem dla podobnych metamorfoz wprzyszłości.

Jury konkursowe uznało, że najlepiej z zadania wywiązali się planiści z pracowni WXCA. Założyli, że Praga jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie życie sąsiedzkie toczy się wprzestrzeni publicznej. Tyle że dziś to głównie typowe dla tej dzielnicy zamknięte podwórka studnie, bez zieleni i z małą ilością światła. – Chcemy przenieść to życie na ulicę. Stworzyć podwórko na zewnątrz bramy – mówi Małgorzata Dembowska z pracowni WXCA i przypomina, że polska nazwa woonerfu to właśnie podwórzec miejski. Aktywności mają służyć ławki, huśtawki, wybieg dla psów, stoły do gry w szachy pod zieloną pergolą czy minisiłownie, czyli na przykład drążki do podciągania, pełniące podobną funkcję jak dawniej osiedlowe trzepaki.

Koncepcja zakłada, że Środkową będzie można jeździć tylko wjednym kierunku: od Stalowej do Strzeleckiej. Wcałym obszarze Nowej Pragi obowiązywać ma strefa Tempo 30. Na samej Środkowej auta będą jechały trochę wężykiem, by ominąć oazy zieleni zaplanowane to po jednej, to po drugiej stronie ulicy.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów ma zapewnić zwężenie przekroju jezdni do pięciu metrów, stosowanie nawierzchni podkreślającej priorytet dla pieszych i duża ilość zieleni. Ta ostatnia była jedną z zalet pracy podkreślaną w werdykcie jury. – Długo szukaliśmy miejsca, wktórym drzewa można posadzić w gruncie, a nie w donicach. Wbrew pozorom to nie jest proste ze względu na liczne podziemne instalacje, ale udało się – mówi Dembowska. Podwójny szpaler drzew ma się zmieścić w przestrzeni między instalacjami po zachodniej stronie ulicy.

Dla kierowców zaplanowano 29 miejsc parkingowych. Stałe powstaną ukryte między krzewami, a przed lokalami usługowymi zmieszczą się miejsca tymczasowe, na których można stanąć na krócej. Mieszkańcy boją się, że miejsca parkingowe będą zastawiane przez kierowców dojeżdżających do metra. – Rozmawiamy z burmistrzem dzielnicy o wprowadzeniu tu strefy płatnego parkowania, która by temu zapobiegła – zdradza Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik ratusza ds. rewitalizacji.

Konkurs obejmował nie tylko Środkową i ta część koncepcji zostanie zrealizowana tuż po wybudowaniu metra, ale też Strzelecką – tutaj na razie nie ma konkretnego terminu przebudowy. Jury doceniło jednak zaaranżowanie praskich placyków, które dziś są albo klepiskami bez pomysłu albo po prostu zbyt dużymi skrzyżowaniami.

Uzbiegu Szwedzkiej i Strzeleckiej autorzy nagrodzonej pracy zakładają strefę spotkań z meblami miejskimi otoczonymi zielenią i miejski bazar, na którym będzie można kupić warzywa i owoce, wracając z pracy. Aby skwerowi dodać miejskiej skali, na ślepych ścianach mają powstać obiekty z ogólnodostępnymi parterami.

Podobne metamorfozy zaplanowano dla skweru między Kowieńską, Środkową i 11 Listopada oraz między Strzelecką, Konopacką i 11 Listopada. Wtym miejscu zachowany zostanie parkowy charakter, ale pojawi się też fontanna czy plac do gry wboule.

Wwoonerf, czyli miejski podwórzec, ma się zamienić ul. Środkowa po wybudowaniu metra na Nową Pragę. Ratusz wybrał koncepcję, która ma odmienić tę część Warszawy.

W całym obszarze Nowej Pragi ma obowiązywać strefa Tempo 30. Na zdjęciu ulica Środkowa dziś

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.