Noclegownia dla bezdomnych wizytówką miasta?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Czy naprzeciwko największego warszawskiego centrum konferencyjnego powstanie kontenerowa noclegownia dla bezdomnych? Miejscy urzędnicy przygotowują taką inwestycję, choć wszyscy przyznają, że lokalizacja jest chybiona. Wnajbliższą środę przy ulicy Prądzyńskiego zaczynają się targi branży kosmetyczno-chemicznej, podczas których będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i kompleksową ofertą produktów oraz usług dla produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych, środków czystości oraz chemii gospodarstwa domowego. To jedna z wielu imprez, jakie odbywają się whali EXPO XXI w. Wśród tych najbliższych są także targi jubilersko-złotnicze Gold Expo 2017 oraz targi gier komputerowych Warsaw Games Week 2017.

EXPO XXI Warszawa to najnowocześniejszy obiekt wystawienniczo-konferencyjny stolicy, jeśli nie liczyć Stadionu Narodowego, dla którego funkcja wystawiennicza jest jednak drugorzędna. W ubiegłej dekadzie to tutaj odbyła się gala Europejskich Na- gród Filmowych. Wtedy zresztą najedliśmy się wstydu, bo okolice hali wystawowej to dość zapuszczone poprzemysłowe tereny. Od lat mówi się o potrzebie ich ucywilizowania.

I rzeczywiście naprzeciwko hali przygotowywana jest inwestycja – ale inna niż ta, której można było się spodziewać. Po drugiej stronie ul. Prądzyńskiego miejski Zarząd Mienia m.st. Warszawy przymierza się do budowy... noclegowni dla bezdomnych. Właśnie opublikował zapytanie ofertowe, wktórym szuka projektantów na wykonanie dokumentacji do pozwolenia na budowę dla ustawienia 17 kontenerów noclegowych z piętrowymi łóżkami, czterech kontenerów sanitarnych oraz kontenera z pralnią oraz dwóch kontenerów przeznaczonych na stołówkę z łatwo zmywalnymi stołami oraz zamykaną szaf ką na telewizor. Wsumie noclegownia ma pomieścić setkę bezdomnych.

– Planowana kontenerowa zabudowa dla noclegowni nie jest w stanie wpisać się westetykę i przeznaczenie EXPO XXI – oburza się wolski radny Krystian Wilk (PO), przewodniczący dzielnicowej komisji ładu przestrzennego. Przekonuje, że lokalizacja jest chybiona. – EXPO XXI to wizytówka Warszawy na międzynarodowej mapie biznesu. Wciągu roku odbywa się tam ponad 200 różnego rodzaju konferencji, eventów, pokazów mody, seminariów naukowych, targów oraz imprez kulturalnych i sportowych. Rocznie obiekt odwiedzany jest przez kilkaset tysięcy osób – zwraca uwagę. Irytuje się, że o planowanej inwestycji nawet nie powiadomiono rady dzielnicy, radni dowiedzieli się o niej z ogłoszenia Zarządu Mienia m.st. Warszawy. – Stanowczo domagam się przeprowadzenia konsultacji społecznych wtym zakresie. Wmojej opinii proponowana lokalizacja jest nieodpowiednia, a na pewno jest możliwość wytypowania znacznie lepszego miejsca – przekonuje Wilk.

– Noclegownia jest potrzebna. I wszyscy samorządowcy to przyznają, ale ich życzliwość natychmiast się kończy, gdy okazuje się, że obiekt miałby powstać w ich dzielnicy – zżyma się urzędnik stołecznego ratusza. Ale nawet on przyznaje: – Lokowanie noclegowni obok hali wystawowej to wizerunkowy strzał wstopę.

Dzwonimy do rzecznika ratusza. Bartosz Milczarczyk przekonuje, że nie jest przesądzone, że noclegownia powstanie przy Prądzyńskiego. – To jest zapytanie ofertowe na projektanta, który rozrysuje ustawienie kontenerów. Jeszcze szukamy lokalizacji. Jeżeli znajdziemy lepszą, to warunki tego zapytania ofertowego zostaną skorygowane tak, by dopasować je do nowego miejsca. Decyzja powinna zapaść wnajbliższych dniach – zapowiada.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.