Nowa stacja dla Pragi i Targówka

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Kolejarze podpisali wczoraj kontrakt z firmą Torpol, która za 126 mln zł zmodernizuje 11-kilometrowy odcinek linii obwodowej po jej wschodniej stronie. To następna duża inwestycja na torach PKP wWarszawie iokolicach, do której dokłada się Unia Europejska.

– Mieszkańcy Pragi iTargówka zyskają nowy przystanek kolejowy wpobliżu budowanej już stacji metra i obok planowanej obwodnicy śródmiejskiej. Tory PKP bywają barierą, dlatego potrzebne są wiadukty i przejazdy – zachwalał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel (PiS).

Tomasz Dziuba, dyrektor projektu w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe, zaznaczył, że lokalizację przystanku Warszawa Stalowa wyznaczono wuzgodnieniu z urzędnikami stołecznego ratusza. Przy obu torach na trasie Dworzec Wschodni – Legionowo powstaną perony z dojściem i pochylnią dla osób niepełnosprawnych od al. „Solidarności”. Schody po drugiej stronie peronów znajdą się między hipermarketem Tesco a zajezdnią autobusową na wysokości przedłużenia ul. Stalowej. Wnasypie kolejowym zaplanowano tunel dla pieszych i rowerzystów, obok wprzyszłości znajdzie się też przejazd drogowy.

Jutro wtej okolicy zaczyna się budowa osiedla Bohema na terenie dawnej fabryki kosmetyków Pollena. Obok powstaje też stacja Szwedzka na II linii metra. W sobotę na jej budowę dotarła tarcza Anna, która wydrążyła drugi tunel z Targówka pod nasypem PKP. Pierwszy przebiła wsierpniu tarcza Maria, która na początku października powinna ruszyć wdalszą drogę pod ul. Strzelecką do pl. Wileńskiego. Wczoraj rzecznik budowy metra Mateusz Witczyński przyznał wrozmowie ze „Stołeczną”, że na początku tego odcinka są niekorzystne warunki gruntowe – podłoże żwirowe z głazami narzutowymi. – Dlatego nie wykluczamy, że wtrzech budynkach przy Szwedzkiej 17, Strzeleckiej 42 i 44 odłączy-

INWESTYCJE KOLEJOWE NA PRADZE

my media. Dla mieszkańców szykujemy punkt informacyjny – powiedział Witczyński.

Ilu pasażerów może się przesiadać między metrem a pociągami na pograniczu Pragi i Targówka? Obie stacje będą oddalone o ponad pół kilometra. Za to jest szansa na dość sprawny transfer z autobusów przyjeżdżających zTargówka. Zprzystanku Warszawa Stalowa mają odjeżdżać składy nie tylko w kierunku Śródmieścia, Służewca, Białołęki i Legionowa ( jak dziś), ale też do Dworca Gdańskiego, na Wolę czy do Rembertowa. Kiedy bowiem zacznie się remont linii średnicowej PKP, objazd ma prowadzić właśnie przez trasę obwodową. – Dlatego prace muszą się tu zakończyć przed 2020 r. – powiedział Dziuba.

„Stołeczna” dowiedziała się, że utrudnienia wruchu pociągów potrwają osiem miesięcy i zaczną się jesienią 2018 r. Podzielono je na trzy etapy. Torpol będzie zamykał po jednym torze. Do października 2019 r. firma ma przebudować wsumie 11km linii PKP między mostem Gdańskim aRembertowem i 54 rozjazdy, głównie za Dworcem Wschodnim. Wyremontuje też dwa wiadukty na wysokości ul. Staniewickiej i Instytutowej na Golędzinowie.

Wtym rejonie powstanie tunel wnasypie kolejowym od strony skrzyżowania ul. Starzyńskiego iNamysłowskiej do zabytkowego cmentarza cholerycznego z lat 1872-73. Kolejarze wyremontowali tę zabytkową nekropolię podczas prac przy linii Warszawa – Gdańsk przed pięcioma laty, ale nadal prowadzi do niej dzikie, wydeptane przejście przez nasyp.

Pociągi zaczną się zatrzymywać na przystanku Warszawa Stalowa w pobliżu stacji metra Szwedzka. Na Pradze powstanie też bezpieczne dojście przez nasyp PKP na cmentarz choleryczny. Wszystko ma być gotowe za dwa lata.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.