STOŁECZNA NA FESTIWALU NAUKI

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - Z DRUGIEJ STRONY -

– Politycy wykorzystują kryzys uchodźczy, by zarządzać strachem. Za każdym napastnikiem w dresie stoi człowiek w garniturze – mówi Paweł Cywiński z inicjatywy Chlebem i Solą, jeden z uczestników naszej niedzielnej debaty na temat fali rasistowskich napaści wPolsce. WWarszawie – jak wynika z danych Prokuratury Krajowej za zeszły rok – znacząco wzrosła liczba aktów oraz napaści rasistowskich i ksenofobicznych. W tym roku wciąż słychać okolejnych. Wostatnim czasie wciągu dwóch tygodni pobito Etiopczyka, Hindusa, napadnięto na Czeczenkę. Bijemy na alarm. W niedzielę 1 października wramach Festiwalu Nauki organizujemy debatę na temat fali rasistowskich i ksenofobicznych napaści, która zalewa Polskę iWarszawę.

Jednym zprelegentów jest Paweł Cywiński z inicjatywy Chlebem i Solą. Jej działacze prowadzę na Facebooku stronę Uchodźcy.info, którą śledzi prawie 20 tys. osób. – Politycy wykorzystują kryzys uchodźczy, by zarządzać strachem. By powiedzieć: „My was obronimy”. Ofiarami takiej polityki są nie tylko uchodźcy i muzułmanie. To również destrukcyjne dla polskiego społeczeństwa. Przestraszeni ludzie żądają obrony, a to prowadzi do agresji. Każdy obcy wydaje się podejrzany, skutkiem czego może być przemoc. Za każdym napastnikiem wdresie stoi człowiek wgarniturze – mówi Cywiński.

Politykom udało się przestraszyć społeczeństwo. Z danych Chlebem i Solą wynika, że wciągu 18 miesięcy od 8 do 11 mln Polaków zmieniło swoje nastawienie wobec uchodźców zpozytywnego na skrajnie negatywne.

Pozostali paneliści niedzielnej debaty to: Malika Abdoulvakhabova, członkini komisji ekspertów ds. migracji przy RPO, prof. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, prof. Rafał Pankowski ze stowarzyszenia Nigdy Więcej i Collegium Civitas, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Joanna Subko z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Debata odbędzie się w niedzielę o godz. 16 w Sali Kolumnowej na Wydziale Historycznym UW, Krakowskie Przedmieście 26/28. Wstęp wolny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.