ZUZANNA BUKŁAHA:

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Projekt zmiany wustawie został potraktowany jako atak na wolność i prawa kobiet. Jednak zaproponowane rozwiązania mają przede wszystkim służyć wsparciu i profilaktyce. Możliwość skierowania do zakładu leczniczego jest wnim zapisana jako środek ostateczny, a to właśnie ta propozycja wywołała najwięcej emocjonalnych reakcji. Powiedzmy jasno: w ustawie nie ma ani słowa o zakładzie psychiatrycznym, co sugerowano wniektórych mediach. Nikt też nie chce nikogo karać. My chcemy kobietom pomagać.

Cały projekt błędnie sprowadzono do przymusowego umieszczania kobiet pijących wciąży na oddziałach zamkniętych. Nie jest jednak intencją rzecznika

Wciąż słyszymy, że nie można pić alkoholu w ciąży – w mediach i od lekarzy. Ostrzeżenia można zobaczyć wsklepach i na etykietach butelek. Jednak część kobiet traktuje to jak przesąd. Albo myślą, że im się uda, że to tylko jeden kieliszek, jedno piwo. Akażda dawka alkoholu wypita wciąży przez kobietę może się przyczynić do problemów dziecka.

Alkohol działa gorzej niż narkotyk. Dziecko może się urodzić bez mózgu, bez oczu, bez rąk, bez układu nerwowego. Albo takie, które ma tylko zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci, myślenia abstrakcyjnego. Niby jest OK, ale źle się uczy, jest nerwowe czy agresywne. Przyczyna wychodzi po latach. koholowy występuje, sąd ustanowi wsparcie na podstawie przepisów, które wPolsce od dawna obowiązują. To działania pracowników socjalnych, asystentów rodziny, edukacja i zajęcia terapeutyczne. Sprawa wtedy jest umarzana.

Gdy taka pomoc okaże się niewystarczająca, rozpocznie się postępowanie dowodowe. Taka kobieta zostanie zbadana przez psychiatrę, psychologa iinnego, wzależności od potrzeb, specjalistę. Jeśli nie będzie się stawiać na badaniach i leczeniu ambulatoryjnym, sąd może wydać zarządzenie

Każda osoba, która widzi pijaną kobietę w ciąży, będzie mogła zgłosić to do sądu rodzinnego, którego obowiązkiem będzie wszcząć postępowanie

Niektórzy tak to zrozumieli. Ale jak lekarz mówi: proszę nie uprawiać sportów ekstremalnych, nie jeść serów, to kobieta się dostosowuje. Jak mówi: proszę nie pić alkoholu, to ona odpowiada: ale to jest moje prawo. Tak, ma do tego prawo, ale musi pamiętać, że nie jest już sama.

Zachęcamy do konsultacji, nie upieramy się, że nasz projekt jest doskonały. Problem jest jednak poważny, więc dyskutujmy i szukajmy najlepszych rozwiązań.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.