To już ostatnie dni Festiwalu Nauki

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - Z DRUGIEJ STRONY -

Ostatni festiwalowy weekend obfituje w atrakcje dla małych i dużych fanów nauki. Podpowiadamy, które wybrać. Na początek weekendu coś dla fanów muzyki. Wpiątek o 17 w Instytucie Muzykologii UW odbędzie się warsztat z muzykologii praktycznej. Uczestnicy zmierzą się z pytaniem „Jak słuchać bluesa?”. Bo wcale nie jest to oczywiste. Można słuchać uważnie i świadomie, ale można też słuchać brzmienia, formy oraz stylu. Na co zwrócić uwagę podczas słuchania, podpowie dr Mariusz Gradowski. Tym, którzy zdołają urwać się w piątek z pracy nieco wcześniej, polecamy rozpoczynający się o 16 na Wydziale Biologii UW wykład o superżywności. Okaże się, że na naszych straganach, wogródkach, a nawet na łąkach możemy znaleźć mnóstwo roślin, które zasługują na to miano. Opowie o nich dr Agnieszka Mroczek.

Na sobotnie popołudnie proponujemy opowieść owizjonerach, dzięki którym mamy internet, Wikipedię i portale społecznościowe. Na wykład „Jak możemy myśleć: 70 lat później”, który odbędzie się o 14 na Wydziale Matematyki, Informatyki iMechaniki UW, zaprasza Bartosz Klin.

O15.30, na Wydziale Fizyki będzie zaś można posłuchać dr. Szymona Charzyńskiego, który rozprawiać będzie opodróżach wczasie i przestrzeni oraz o tym, co ma do tego teoria względności.

Program na niedzielę pełen jest atrakcji dla dzieci. Np. o 10 na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP rozpoczynają się warsztaty z kaligrafii i iluminatorstwa. Sztukę malowania słów dzieci zgłębiać będą pod okiem Piotra Popławskiego, który nauczy je pisać gęsim piórem, patykiem ze ściętym końcem czy stalówką. Każde stworzy też barwny inicjał średniowieczny.

Wsamo południe wtym samym miejscu najmłodsi będą mogli wziąć udział wwarsztatach odlewania cynowych żołnierzyków. Każde dziecko będzie mogło odlać własnego żołnierzyka i zabrać go do domu.

Program festiwalu znajduje się na stronie: festiwalnauki.edu.pl Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.