Jak powstrzymać ksenofobię

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - Z DRUGIEJ STRONY -

przez „Gazetę Stołeczną” wramach Festiwalu Nauki. Chcemy rozmawiać o rosnącej fali aktów i napaści ksenofobicznych. WWarszawie też jest ich coraz więcej: zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w2016 roku takich spraw było 417, w 2015 roku – 281.

– Od lata 2015 roku dokonał się ogromny wzrost zjawiska ksenofobii, rasizmu. Pretekstem był kryzys migracyjny. Zbiegło się to z kampanią wyborczą. Wsposób sztuczny wykreowano lęk przed muzułmanami. Ten kontekst jest teraz wykorzystywany przez skrajne, nacjonalistyczne organizacje. Podatne na taką ideologię jest zwłaszcza młode pokolenie – tłumaczy prof. Pankowski.

Pozostali paneliści niedzielnej debaty to: Malika Abdoulvakhabova – członkini komisji ekspertów ds. migracji przy RPO, prof. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, Filip Katner z inicjatywy Chlebem i Solą (zastąpi Pawła Cywińskiego), wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Joanna Subko z Biura RPO. Zapraszamy 1 października do Sali Kolumnowej na Wydziale Historycznym UW, Krakowskie Przedmieście 26/28, godz. 16. Wstęp wolny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.