„Bujna Warszawa” – nowe wspiera dla ogrodów społecznościowych

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

– To może być organizacja pozarządowa lub inna instytucja publiczna, ale też grupa nieformalna złożona z co najmniej trojga ludzi, którym widzi się wokolicy ogród otwarty dla sąsiadów czy, jeżeli mają takie życzenie, otwarty dla wszystkich warszawiaków – mówi Michał Augustyn z Fundacji Dóbr Wspólnych, która jest realizatorem akcji „Bujna Warszawa” zainicjowanej przez Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. – Wystarczy, że znajdą pod niego miejsce i już mogą się do nas zgłosić po pomoc, np. wprojektowaniu.

Twórcy ogrodów społecznościowych mogą też liczyć na wsparcie rzeczowe lub usługowe wpostaci choćby ziemi, kamieni, obornika czy nasion owartości do 1,2 tys. zł zOtwartego Składu Materiałów Ogrodniczych. Wystarczy złożyć wniosek na facebookowej stronie „Bujna Warszawa” wzakładce OSMO. Decyzję o przyznaniu takiej pomocy wciągu siedmiu dni roboczych podejmuje komisja złożona z koordynatora OSMO, przedstawiciela ZZW i trzech reprezentantów Rady Ogrodów Społecznościowych, która za główne kryterium stawia otwartość obiektu na jak największą liczbę osób.

Na facebookowym profilu „Bujnej Warszawy” można się też zapisać do Latającej Szkoły Ogrodników Miejskich, czyli cyklu nieodpłatnych warsztatów ikonsultacji dotyczących tworzenia iprowadzenia miejskiego ogrodu. Ana stronie www.bujnawarszawa.pl znaleźć mapę z lokalizacjami warszawskich ogrodów społecznościowych.

Przestrzeń pod taki ogród można zdobyć na własną rękę, dogadując się zprywatnym właścicielem, albo zgłosić się do Zarządu Zieleni (Czerniakowska 71, VII piętro, pokój 703) po odpowiedni teren od miasta.

– Chcemy podkreślić, że działania urzędu miasta skupiają się nie tylko na dbaniu o już istniejące parki, ale także na kształtowaniu nowych form zieleni wWarszawie – przekonuje Michał Olszewski, zastępca prezydent miasta.

Forty Bema, Jazdów czy ulica Paca 40 – wWarszawie jest już 18 ogrodów społecznościowych o przeznaczeniu rekreacyjnym, sportowym, ozdobnym czy pod uprawę owoców iwarzyw. Niemal każdy może coś wnich zasadzić albo po prostu położyć się na leżaku. Zamiar stworzenia takiego ogrodu ogłosiły ostatnio też Łazienki Królewskie.

Wsobotę 7 października wOgrodzie Botanicznym UW odbędą się pierwsze Warszawskie Dożynki Ogrodów Społecznościowych. Uroczyste obchody zaczną się ogodzinie 13 ibędą trwały do 18, ale warsztaty, prezentacje, konkursy i koncerty będą prowadzone przez cały dzień. Przewodnik opowie owszystkich warszawskich ogrodach społecznościowych, a później – wramach quizu z nagrodami – sprawdzi pamięć uczestników. Będzie można się też dowiedzieć, jakie rośliny jadalne rosną wPolsce i jakie kwiaty posadzić, jeżeli chce się mieć dużo nektaru dla miejskich zapylaczy.

WWarszawie działa już 18 ogrodów społecznościowych. A za sprawą akcji „Bujna Warszawa” każdy może założyć kolejny i otrzymać wsparcie rzeczowe i merytoryczne WWarszawie jest już 18 ogrodów społecznościowych. Są różne: ozdobne, warzywne, rekreacyjne

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.