Retrospektywa rysunków Stanisława Tyma

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

„Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma” to pierwsza wystawa prezentująca działalność aktora, satyryka i komediopisarza, który wtym roku obchodził 80. urodziny.

– Stanisław Tym ma swoją historię również jako rysownik. Ta część jego twórczości jest praktycznie nieznana, dlatego chcielibyśmy ją przybliżyć widzom – mówi Dorota Parzyszek z Muzeum Karykatury i dodaje: – Rysunki oddają jego ironiczne poczucie humoru.

Jako satyryk jest znany szczególnie dzięki działalności kabaretowej. Humoru podszytego ironią nie brakuje również wjego wrysunkach prasowych. Jako ich autor Stanisław Tym zadebiutował w1986 r. Jakie prace zobaczymy na wystawie? – Będą to rysunki zlat 80., kiedy Stanisław Tym rysował dla „Tygodnika Kulturalnego”, oraz rysunki z początku XXI w. z rubryki „Fotel. Potyliczny organ Tyma”, która ukazywała się na łamach „Rzeczpospolitej” – zapowiada Parzyszek.

Tym wswoich żartach rysunkowych dotyka tematów polityki, obnaża absurdy PRL-u, ale pokazuje też sceny z życia codziennego. Podobnie jak wfelietonach również wtwórczości rysunkowej mówi o problemach z dużym zaangażowaniem i krytycznym nastawieniem.

Na wystawie będzie można zobaczyć również wybrane prace związane z działalnością teatralną artysty – szczególnie tą prowadzoną wWarszawie. Pokazane zostaną zdjęcia zwystępów wTeatrze Satyryków STS, wktórym Tym był aktorem, reżyserem, apotem dyrektorem. Zobaczymy również fragmenty tekstów i skeczy z czasów działalności wkabarecie Dudek.

Wystawa będzie czynna od 29 września do 26 listopada 2017 r. Wernisaż odbędzie się wczwartek, 28 września, o godz. 18 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego (ul. Kozia 11). Więcej owystawie na stronie Muzeumkarykatury.pl.

Najbardziej znany jest z ról Ochódzkiego w „Misiu” Barei i kaowca w „Rejsie” Piwowskiego. Muzeum Karykatury zaprezentuje mniej znaną twarz Stanisława Tyma – rysownika. Wystawę jego rysunkowych satyr będzie można oglądać od piątku.

Jeden z rysunków Stanisława Tyma

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.