Modernizm na drożdżach

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Stojący u zbiegu Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej przedwojenny trzypiętrowy gmach zamieni się w biurowiec. Na jego tyłach wyrośnie aż 13-piętrowa wieża. Czy inwestycja zmieni okolicę na plus?

– Zpietyzmem podeszliśmy do tematu. Znaleźliśmy oryginalne rysunki projektantów. Przeprowadziliśmy bardzo dokładną laserową inwentaryzację 3D budynku. Przebadaliśmy tynki aż do muru, chcąc dociec, jaka była oryginalna warstwa tynkarska, by przywrócić jej blask – opowiadał architekt Piotr Żabicki z pracowni Kuryłowicz & Associates podczas środowej prezentacji biurowca Wola Retro, który powstanie u zbiegu Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej.

Wtym miejscu stoi modernistyczny trzypiętrowy gmach. Powstał w1939 r. jako biurowiec i magazyn Centrali Zaopatrywania Instytucji Ubezpieczeń Społecznych. Było to najprawdopodobniej ostatnie dzieło tandemu znanych warszawskich architektów – Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

Budynek przed wojną najprawdopodobniej obłożony był płytkami klinkierowymi, po wojnie został otynkowany. Reprezentacyjne wejście od strony narożnika zostało zamurowane lata temu. Do dziś przetrwały charakterystyczne okrągłe okna klatki schodowej w narożniku. Przez ostatnie lata działała tam hurtownia leków Cefarm.

Budynek kupiła firma LC Corp. Ponieważ od pięciu lat jest wpisany do ewidencji zabytków, zakres do pusz czal nych prac mu sia ła uzgadniać z konserwatorem zabytków. Nakazał zachowanie starego budynku, ale na jego tyłach dopuścił dobudowę nowego skrzydła. Ma to być potężna wieża w kształ-

Za starym budynkiem wyrośnie potężna wieża. Jej skala nawiązuje do już zbudowanego po sąsiedzku 17-piętrowego apartamentowca

Nocny widok na gotową już inwestycję u zbiegu Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej na wizualizacji inwestora

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.