Drogowa szkoła dla Falenicy z Otwockiem

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Na dzisiejszy poranek grupa mieszkańców Falenicy skrzykiwała się na pikietę przy przejeździe kolejowym. Wujawnionym wczoraj wystąpieniu burmistrza dzielnicy Łukasza Jeziorskiego (PO) i jego dwóch zastępców do szefowej rządu i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (PiS) czytamy, że firma Warbud, wykonawca fragmentu południowej obwodnicy Warszawy, upiera się przy niewygodnej dla mieszkańców organizacji ruchu na czas budowy. – Nasz niepokój budzą plany zamknięcia ul. Patriotów. Objazdy muszą być uzgodnione ze służbami miejskimi – podkreślił wczoraj wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Na razie Warbud zamknął kilkanaście małych ulic w Miedzeszynie, odcinając ludziom przejście i przejazd aż na trzy lata. Jeszcze w listopadzie firma chciała przerwać ruch na wschodniej jezdni ul. Patriotów (na 1,5 roku) i ul. Mozaikowej (na rok) łączących Miedzeszyn zFalenicą. Dlaczego wykonawca nie chce wybudować objazdu wokół placu robót? – Twierdzą, że nie ma na to czasu – usłyszeliśmy od Tomasza Kunerta z biura prasowego ratusza. Amoże chodzi okolejne oszczędności? Warbud wygrał przetarg z ceną ponad 300 mln zł niższą od kosztorysu. Podczas projektowania trasy zrezygnował z obiecywanego tunelu pod linią PKP Warszawa – Otwock (jej modernizacja wlatach 2019-21 dodatkowo utrudni komunikację w tym rejonie) – powstanie tylko wykop. Zkolei na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego planowane wcześniej estakady zastąpi w większości nasyp.

Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych iAutostrad, pytana o objazdy na pograniczu Miedzeszyna i Falenicy zapowiedziała, że jutro odbędzie się spotkanie w ratuszu. – Wciąż trwają uzgodnienia – dodała. Z informacji „Stołecznej” wynika, że wykonawca sąsiedniego odcinka obwodnicy zmostem na Wiśle – firma Gülermak – chciał całkowicie przerwać ruch na Wale Miedzeszyńskim. Wtym przypadku miejskim urzędnikom udało się wyperswadować, by wokół budowy powstał tzw. by-pass. Dzięki tymczasowej jezdni choć wtym miejscu uda się utrzymać przejazd zJózefowa, Otwocka, Karczewa i dalszych miejscowości.

Budowa południowej obwodnicy Warszawy sparaliżuje południowo-wschodnie obrzeża Warszawy i dojazd spod miasta – protestują w liście do premier Beaty Szydło władze Wawra.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.