„Kible” znikną z szyn

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Koleje Mazowieckie kupią nowoczesne wagony elektryczne, a jednocześnie wycofają z torów 39 najstarszych składów typu EN57. Jeden z nich wozi pasażerów od 1974 r.

Te jeżdżące zabytki niektórzy określają dosadnie „kiblami”. To zpowodu odoru, który zwłaszcza wczasach PRL wydobywał się zniesprzątanych ubikacji (notorycznie nie domykały się w nich drzwi). Koleje Mazowieckie podkreślają, że sukcesywnie modernizują najstarszą część taboru, np. fotele wtakich wagonach dostały nową tapicerkę. Typowe „kible” najpierw miały siedzenia zdesek, potem ze skaju (ulubiony materiał wandali), wreszcie z czerwonego plastiku, do którego w czasie upałów przyklejały się nogi. Wramach unowocześniania pociągów montowano wnich też stojaki na rowery, lepsze oświetlenie i nagłośnienie.

Teraz jednak Czesław Sulima, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich, uznał, że „czas elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 powoli się kończy”. Dlatego w ciągu dwóch lat przewoźnik wycofa z torów 39 pociągów tego typu, z czego 15 sprzeda. Właśnie zamieścił ogłoszenie w tej sprawie. 14 „kibli” wyprodukowano w latach 90., ale na torach uchował się jeszcze egzemplarz, który ma aż 43 lata!

Niedawno pisaliśmy, że Koleje Mazowieckie rozstrzygnęły największy wswojej historii przetarg na 71 pociągów elektrycznych. Za 2,21 mld zł wyprodukuje je szwajcarska firma Stadler, która ma fabrykę w Siedlcach. Wyjeżdżają stąd klimatyzowane flirty z estetycznymi toaletami. Koleje Mazowieckie dostaną najnowszy typ tych pociągów, za który zapłacą częściowo z funduszy Unii Europejskiej. 16 z nich ma kursować na linii wołomińskiej, którą teraz obsługuje najbardziej leciwy tabor. Dostawy pierwszych sześciu nowych składów są spodziewane w 2018 r., a zakończenie kontraktu – w 2022 r.

Własny przetarg na dostawę 21 pociągów ogłosiła w październiku Szybka Kolej Miejska, która obsługuje trasy do najbliższych dużych stacji wokół Warszawy. W przyszłości przewoźnik ten chce wyruszyć na następne linie – najpierw do Piaseczna, a potem do Ożarowa Maz. Dostawy nowych wagonów pozwolą mu też wypuszczać na tory dłuższe, podwójne składy, a to powinno rozładować tłok.

Pociąg EN57 na Dworcu Wileńskim

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.