A co z remontem torów do Kutna?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - OGŁOSZENIA DROBNE -

Wczoraj pisaliśmy, że Polskie Linie Kolejowe chcą wybudować nowe połączenie między Płockiem a Modlinem, choć niestety perspektywa tej budowy jest odległa. Przy okazji przypomnieliśmy sobie jednak szumne zapowiedzi spółki z 2014 r., dotyczące remontu istniejącej już linii nr 33 między Płockiem a Kutnem. Wszystko miało być gotowe wroku 2017. Czyli teraz. Trzy lata temu pisaliśmy: „Polskie Linie Kolejowe chcą za 125 mln zł wyremontować trasę z Płocka do Kutna. Po tej modernizacji ponoć dotrzemy do stolicy w 105 minut. A nie, jak dziś, w dwie i pół godziny. No to przesiadamy się do pociągu?”.

Między rokiem 2016 a 2017 spółka miała na linii Płock–Kutno wymienić tory imechanizmy sterujące ruchem, zmodernizować wiadukty, mosty. Składy miały tam osiągać prędkość 100-120 km na godz.

Aże w tym czasie trwać miał remont odcinka Kutno–Warszawa, itam pociągi miały jeździć nawet 160 km na godz., wszystko wskazywało na to, że w tym roku Płock zWarszawą ma łączyć zmodernizowana, usprawniona, przepustowa i doinwestowana linia. Moglibyśmy pożegnać się z busami, korkami, samochodami, bo do dyspozycji mielibyśmy wygodny i szybki pociąg.

„Wsiadamy do niego powiedzmy o godz. 6.30 i o 8.15 jesteśmy już na Centralnym. Stamtąd do metra... I cała Warszawa należy do nas! Co więcej – moglibyśmy przestać karmić się dalekimi i mało konkretnymi planami niezwykle kosztownej budowy nowej linii na trasie Płock–Modlin. Po co śnić o czymś wartym miliardy, skoro to samo możemy mieć szybciej i taniej?” – pytaliśmy, wydawało się nam, że retorycznie, w 2014 r.

No cóż, nic takiego się nie wydarzyło.

Na pocieszenie możemy dodać, że planów remontu linii nie zarzucono całkowicie. Przedstawiciele PLK na łamach branżowego portalu rynek-kolejowy.pl deklarują, że przygotowują koncepcję modernizacji. – I zakładamy dostosowanie linii nr 33 do wyższych parametrów – powiedział portalowi Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nie wiadomo jednak, jak szybko mogłyby pojechać pociągi. Jakubowski dodaje: – Analiza zwiększenia prędkości będzie głównym kryterium rezultatów studium wykonalności.

Co więcej, nie wiadomo nawet, kiedy inwestycja zostanie podjęta. Ani... czy w ogóle zostanie. Wszystko zależy od wyników studium wykonalności, a te powinny być znane wpołowie przyszłego roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.