Autobusy zasłaniają przejście dla pieszych

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Po przedłużeniu ul. Kijowskiej na Targówek powstało niebezpieczne miejsce. Autobusy czekające na pętli przy Dworcu Wschodnim zasłaniają kierowcom zebrę, po której z duszą na ramieniu przemykają przechodnie.

Ponadkilometrowym odcinkiem Trasy Świętokrzyskiej można przejechać od tygodnia. Komisja nazewnictwa wRadzie Warszawy zdecydowała wstępnie, by także między Dworcem Wschodnim aul. Zabraniecką na Targówku Fabrycznym była to ulica Kijowska. – Z naszych obserwacji wynika, że jej otwarcie zmniejszyło korki na skręcie z Radzymińskiej w Naczelnikowską i na Ząbkowskiej. Widocznie wielu kierowców wybiera teraz nowe trasy przez ul. Rzeczną iKsięcia

Byłem świadkiem sytuacji, gdy pędzący samochód tylko o centymetry ominął przechodnia, który wszedł na pasy za stojącym autobusem, nie widząc nadjeżdżającego pojazdu – alarmuje Tomasz Peszke z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”

Ziemowita lub Księżnej Anny do Zabranieckiej iprzez Kijowską do Targowej – usłyszeliśmy wczoraj od jednego z miejskich urzędników.

Rośnie więc ruch przy Dworcu Wschodnim, gdzie Kijowska kończyła się ślepo dokładnie przez ostatnich 50 lat. Nowa sytuacja zaniepokoiła Tomasza Peszkego z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”, który napisał do „Stołecznej”: „Zwracam się o natychmiastową interwencję w sprawie przejść dla pieszych na wysokości Dworca Wschodniego. Po otwarciu Trasy Świętokrzyskiej stały się skrajnie niebezpieczne, szczególnie dla tych, którzy wysiadają z autobusów iwchodzą na jezdnię prowadzącą w stronę Targówka. Dotąd była niewykorzystywana, teraz wielu kierowców w ogóle nie zwalnia przed zebrami. Byłem świadkiem sytuacji, gdy pędzący samochód tylko o centymetry ominął przechodnia, który wszedł na pasy za stojącym autobusem, nie widząc nadjeżdżającego samochodu. Dlaczego dopuszczono do otwarcia ruchu kołowego na Trasie Świętokrzyskiej bez zapewnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa na wysokości Dworca Wschodniego? Nie przeniesiono przystanków autobusowych na równoległe jezdnie bliżej stacji. Nie zamontowano sygnalizacji świetlnej ani znaków ostrzegawczych. Nie wprowadzono żadnych metod uspokojenia ruchu. Czy naprawdę konieczne jest tzw. kryterium krwi, aby podjęto konieczne działania?”

– Na pewno przyjrzymy się tej sytuacji, ale trzeba mieć na względzie, że prawdopodobnie od przyszłego roku zacznie się kolejny etap przebudowy Kijowskiej w stronę ul. Targowej – mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. Tomasz Kunert w imieniu biura mobilności wratuszu, które zatwierdza projekty organizacji ruchu, dodaje: – Pętla autobusowa to teren ZTM, trzeba się z nimi kontaktować.

– Trudno będzie przesunąć autobusy z Kijowskiej bliżej Dworca Wschodniego, bo to przystanek końcowy aż dziewięciu linii ibrakuje tam wolnego miejsca – usłyszeliśmy wZTM. Widoczność zasłaniają wozy linii 146 i 147 docierających zWawra. Na niedawnym spotkaniu zradnymi tej dzielnicy urzędnicy ZTM zapowiadali zmianę ich trasy po otwarciu budowanego właśnie odcinka Trasy Świętokrzyskiej między Targową a ul. Zamoyskiego prawdopodobnie przed końcem roku. Wtedy oba autobusy od ronda Waszyngtona kursowałyby w stronę Wisły (zamiast al. Zieleniecką), a stąd ul. Sokolą (koło stacji metra Stadion Narodowy). Nadal jednak miałyby postój przy Dworcu Wschodnim. Oddanym właśnie odcinkiem Kijowskiej ZTM chce zaś skierować linię 156 zTargówka. Urzędnicy czekają tylko na zakończenie prac przystankowych.

Autobusy stojące na Kijowskiej ograniczają widoczność przed przejście dla pieszych. Grozi to wypadkiem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.