JÓZEFÓW NIC NIE WSKÓRAŁ W NFZ

NFZ odrzucił drugie odwołanie szpitala na Józefowie, który nie dostał na kolejne pięć lat kontraktu na ambulatoryjną fizjoterapię.

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - OGŁOSZENIA DROBNE -

Ponad 2 tys. pacjentów, w tym dzieci, musiało się przepisać do innych placówek. Kolejki są kilkumiesięczne, a w szpitalu miejskim trzeba czekać już na rehabilitację do wiosny 2019 roku

– Nie było żadnych uszczerbków wpracy komisji konkursowej – uzasadnia decyzję o odrzuceniu drugiego odwołania Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego rzecznik warszawskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński. Zaznacza, że szpital może złożyć jeszcze skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak pisaliśmy, zaraz po rozstrzygnięciu konkursu ofert MSS podnosił, że warszawski NFZ zaproponował zbyt niskie kontrakty, nie było też negocjacji. Rzecznik funduszu twierdził z kolei, że cena nie miała decydującego znaczenia, a oferta MSS okazała się po prostu gorsza od innych.

Na zabiegi fizjoterapii ambulatoryjnej dla dorosłych po 1 października zapisanych było na Józefowie ponad 2,1 tys. dorosłych i 150 dzieci. Wszyscy musieli się przepisać do innych placówek. NFZ podpisał kontrakt do 2022 roku z 11 poradniami w Radomiu. – Moja mama jest akurat zadowolona, bo na Józefowie miała wyznaczony termin rehabilitacji na maj, a po ukazaniu się informacji, że nie ma tam kontraktu, szybko zapisała się do przychodni Corten Medic przy Beliny-Prażmowskiego, gdzie dopiero listę tworzono. I już się rehabilituje – mówi pan Tomasz.

Teraz kolejki w tej przychodni są już jednak większe – trzeba czekać do lipca 2018 r. Jak wynika z informatora kolejkowego NFZ, w placówce przy ul. Olsztyńskiej 33A pierwszy wolny termin na fizjoterapię to druga połowa kwietnia 2018 r., wNZOZ Pomocna Dłoń przy ul. Głównej 12 – sierpień 2018 r., w Polmedicu – pracownia przy ul. Okulickiego 76 – wrzesień 2018 r., przy Osiedlowej 9 – początek października 2018 r., w Reha-Complex przy ul. Sobieskiego 1 – druga połowa czerwca 2018 r., w Salute przy ul. Zbrowskiego 63 – połowa października 2018 r., w spółce lekarskiej Orlik Królikowska i Partnerzy pracownia przy 1905 Roku 20 – druga połowa maja 2018 r. W wojskowej przychodni specjalistycznej NFZ nie wskazuje kolejek, a Centrum Medyczne Fizjomedica przy Wierzbickiej 90 terminu jeszcze nie podało. Najdłużej się czeka na zabiegi w szpitalach: przy ul. Krychnowickiej 1 – wyznaczane są na styczeń 2019 r., awRSS przy ul. Tochtermana 1 – marzec 2019 r. Tu czeka 1138 osób.

MSS fizjoterapię dla dorosłych i dla dzieci prowadził zpowodzeniem od ponad 20 lat. Jak podkreśla rzeczniczka szpitala, jako jedyna placówka na południu Mazowsza posiada kriokomorę. – Pomaga ona wwalce z bólem, przyspiesza rehabilitację i wzmacnia odporność. Najbliższe kriokomory są wWarszawie iwBusku-Zdroju. Posiadamy również cieplne okłady zpyłu wulkanicznego wymieszanego z parafiną, tzw. parafango. Zmniejszają one nasilenie bólu, rozluźniają mięśnie, pobudzają miejscowe krążenie krwi. Tego typu zabiegi oferuje niewiele placówek wregionie radomskim. Jako jedyni wmieście posiadamy też basen rehabilitacyjny. Mamy także sześć wanien do kąpieli wirowych, kąpieli perełkowych i masażu podwodnego. Niewiele placówek je ma – zaznacza rzeczniczka MSS.

Sprzęt ten przez pięć lat nie będzie jednak służył pacjentom ambulatoryjnej fizjoterapii. Ale brak kontraktu dla MSS to nie tylko kłopot dla chorych, ale też znaczna strata finansowa dla szpitala. Czy rada nadzorcza zamierza wyjaśnić, jak opracowywana była oferta? – pytamy Małgorzatę Zając, przewodniczącą RN MSS. – W przyszłym tygodniu będzie rada poświęcona tej sprawie. Chcieliśmy poczekać na treść uzasadnienia NFZ – odpowiada.

Rzecznik warszawskiego NFZ nie wykluczał, że jeśli będzie taka konieczność i pieniądze, to zostanie przeprowadzony konkurs uzupełniający. Na taką możliwość liczą wMSS. – Zarząd szpitala ma nadzieję, że niebawem wróci do rozmów zNFZ w sprawie fizjoterapii ambulatoryjnej – komentuje Gajewska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.