Miejskie alkotesty

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Na ulicach i bulwarach wiślanych staną uliczne alkotesty. Za drobną opłatą sprawdzimy, ile mamy promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

Warszawa może mieć takie rozwiązanie jako pierwsze miasto na świecie. – Prowadzimy kampanie społeczne, mamy zdiagnozowane problemy, pracujemy z młodzieżą, chcemy też zrobić coś praktycznego dla szerszej grupy mieszkańców – zapowiada Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych w ratuszu.

Wysokie do dwóch metrów urządzenia mają być połączone z citylightami, czyli podświetlanymi tablicami reklamowymi. Będą na nich emitowane kampanie antyalkoholowe adresowane np. do młodzieży.

– Alkotest wymaga ciepła, a citylighty emitują go dużo. Dlatego chcemy połączyć te urządzenia – mówi dyrektor Pactwa. Jeszcze wtym miesiącu urzędnicy chcą zacząć dialog techniczny zproducentami. Jego efektem ma być dokładniejsze rozeznanie rynku, apotem prototyp. Wbudżecie na przyszły rok biuro przeznacza na alkotesty ponad 100 tys. zł. Już wwakacje powinien się zacząć pilotaż na trzech do pięciu urządzeniach. Gdzie? – Zobaczymy, co zaproponują dzielnice. Co najmniej jedno chcielibyśmy ustawić w centrum. Marzą mi się instalacje na bulwarach wiślanych – planuje Tomasz Pactwa.

Usługa ma być płatna, ale elektronicznie. Bez obsługi monetami, co podnosiłoby koszty eksploatacji. Wysokość opłat? Symboliczna – zapewne około złotówki. Automat będzie wydawał jednorazowy ustnik w kształcie rurki, przez który użytkownicy dmuchną do specjalnego otworu. Możliwe, że dostaną też wydruk z certyfikowanym wynikiem.

Dyrektor Pactwa zapewnia: – Nie chcemy zaśmiecać miasta kolejnymi konstrukcjami. Robimy to w porozumieniu z biurem architektury. Nie będziemy ustawiać alkotestów na siłę, wbrew woli dzielnic i mieszkańców.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.