Oceanarium wWarszawie?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Wrocław ma swoje Afrykarium, Łódź zaczyna budowę Orientarium, a wWarszawie może powstać nowoczesne oceanarium. Dyrektor zoo twierdzi, że ma już potencjalnych inwestorów i szuka specjalisty od projektowania.

Ogród zoologiczny szuka kandydatów na stanowisko głównego specjalisty ds. architektury przestrzennej. Ma się zająć „opracowywaniem, koordynowaniem planów inwestycyjnych zoo w zakresie architektoniczno-budowlanym oraz przygotowywaniem i prezentowaniem wariantów rozwoju i zagospodarowania terenu”.

Czy to praca na cały etat? Ogród co jakiś czas prowadzi inwestycje, jak ostatnio wybieg panter śnieżnych, remont alei głównej czy już niedługo nowe wejście od ul. Jagiellońskiej, ale do tej pory obchodziło się bez specjalnego eksperta.

Teraz pracy projektowej ma być więcej. Jak ustaliliśmy, nowy pracownik ma zająć się głównie przygotowaniem budowy oceanarium. Te informacje potwierdza dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz: – Mamy inwestorów, którzy chcą postawić taki obiekt. Zanim wyjdziemy z konkretną propozycją, chcemy dobrze ją udokumentować i przygotować koncepcję – mówi.

Nowoczesne budynki eksponujące przyrodę pod dachem to kierunek, w którym idą też inne ogrody zoologiczne. Ogólnopolską sławę zdobyło otwarte w styczniu 2015 roku Afrykarium wzoo we Wrocławiu. Budynek prezentujący podwodne środowisko Czarnego Lądu przyciąga tłumy. Frekwencja w ogrodzie wzrosła dzięki niemu z 440 tysięcy do 2 milionów odwiedzających rocznie, z czego 15 proc. to goście z zagranicy.

Łódzkie zoo we wrześniu rozpoczęło budowę Orientarium. Obiekt ma kosztować 260 mln zł, a znajdujące się we wnętrzu wybiegi iwoliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Zobaczymy w nich bogactwo fauny i flory Azji Południowo-Wschodniej.

Tymczasem Warszawa niedawno musiała oddać jedynego rekina, bo urósł na tyle, że zrobiło mu się za ciasno w słonowodnym akwarium wpawilonie hipopotamów. Tawrosz piaskowy pojechał do większego zbiornika na Węgry, awarszawskim fanom podwodnego życia muszą wystarczyć sprowadzone w jego miejsce płaszczki i miniaturowy rekinek bambusowy. Wyremontowano też przedwojenny budynek z akwariami słonowodnymi, ale jest tam tylko kilka zbiorników, które pozostawiają niedosyt, szczególnie w porównaniu z obiektem we Wrocławiu.

Stąd pomysł na duży, całoroczny budynek oceanarium. Zaletą takich inwestycji jest to, że przyciągają zwiedzających cały rok. W tradycyjnych ogrodach, także wWarszawie, frekwencja bardzo spada jesienią i zimą, i to mimo obniżek cen biletów.

Do budowy oceanarium jednak jeszcze bardzo daleko. Inwestycji nie ma w budżecie ani prognozie finansowej miasta. Wprawdzie w ratuszu odbyło się już pierwsze spotkanie na szczeblu wiceprezydenckim, ale Michał Olszewski jest powściągliwy: – Projekt jest na wstępnym etapie. Poprosiliśmy projektanta planu o analizę możliwości realizacji w lokalizacji zaproponowanej – mówi.

Nie jest jeszcze przesądzone, gdzie miałoby stanąć oceanarium, i ratusz nie chce tego zdradzać. Ogród ma sporo wolnej przestrzeni. Plany mogą też wykraczać poza działkę zoo. Kilka lat temu powstała koncepcja budowy współdziałającego zogrodem Muzeum Przyrodniczego, które miało powstać nad Wisłą nad przykrytym Wybrzeżem Helskim. To jednak niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, w dodatku zmieniające charakter całej okolicy.

– Pomysł budowy oceanarium jest bardzo dobry, ale to szersze zagadnienie. Taki obiekt generuje duży ruch, nie chcemy powtórki sytuacji zCentrum Nauki „Kopernik”. Mamy tam problem z parkującymi autokarami – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury.

O uniknięcie błędów, które dotknęły obiekty takie jak Kopernik czy Muzeum Polin (tu też mieszkańcy skarżą się na autokary), ma zadbać nowy architekt. W ogłoszeniu o pracę czytamy, że przy projektowaniu ma uwzględniać „powiązania obszaru zoo zotoczeniem, wtym zparkiem Praskim, pasem nadwiślańskim, rejonem Nowej i Starej Pragi, powiązanie z zadaniem inwestycyjnym »Centrum Lokalne Plac Hallera” oraz z zadaniem inwestycyjnym Pawilon Edukacyjny Golędzinów”.

Afrykarium w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.