Czy uda się ocalić Marymont

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Zabytkowy stadion jednego z najstarszych klubów stolicy jest w ruinie. Ratują go mieszkańcy.

– Obiekty Skry i Sarmaty już upadły, stadion Olimpii jest niemal w ruinie. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, wktórej taki sam los spotka nasz Marymont – mówi Paweł Milewski, trener zespołu z Żoliborza.

Marymont 1911 występuje wnajniższej lidze, czyli warszawskiej b-klasie. Został założony dwa lata temu jako spadkobierca tradycji RKS Marymont. Piłkarze walczą oawans, po 14 meczach są na trzecim miejscu. Grają na zabytkowym stadionie przy Potockiej.

Ale nie tylko oni. Mecze rozgrywa tu również b-klasowa Akademia Piłkarska Brychczy, ćwiczą szkółki piłkarskie, a w budynku tuż obok wŻoliborskiej Szkole Boksu trenuje mistrzyni świata Ewa Brodnicka.

Puchary uwięzione wgabinecie

Obiekt popada jednak wruinę. Wszatni sędziów nie ma światła, awgniazdkach brakuje prądu. Część klubowych pomieszczeń jest zamknięta na klucz, puchary stoją zaplombowane w jednym zzapadłych gabinetów. Murawa zarasta chaszczami.

– A to dopiero początek listy. Wpiwnicy pod szkołą boksu stoi woda, zalane są fundamenty. Zabytkowe trybuny są zamknięte, grożą zawaleniem. W ogóle nie wiadomo, jaki jest stan pomieszczeń pod trybuną, nie można się tam dostać – mówi Maciej Nakielski.

Maciej to mieszkaniec Żoliborza, który uczestniczy w akcji „Ocalmy stadion na Marymoncie”. Pod wspólną petycją podpisali się i lokalni mieszkańcy, i sekcje, które trenują przy Potockiej – tenisowa, bokserska, piłkarska i łucznicza.

Akcję wsparło stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które z petycją wystąpiło do Rady Warszawy. Prosi wniej m.in. o przyznanie środków finansowych na remont i adaptację trybun oraz zadaszenie budynku, wktórym mieszczą się szatnie.

Stadion budził podziw

To historyczne miejsce. Robotniczy Klub Sportowy Marymont należy do najstarszych wstolicy. Wpublikacjach pojawia się rok 1911, ale formalnie RKS istnieje od 1924 r. Obiekt powstał zaś w1955 r. Autorem projektu był wybitny architekt Stanisław Barylski.

I wzbudzał podziw. Częściowo zadaszona trybuna, zdobienia, 10 tys. miejsc. O obiekt dbano w sposób szczególny. Klub pod koniec lat 50. zatrudnił brytyjskiego greenkeepera, który nie tylko pielęgnował trawę, ale i zamontował działający do dziś drenaż.

Pod koniec lat 50. Marymont awansował do II ligi. I choć to największy sukces sportowy, klub może poszczycić się osobistościami. Marymont trenował Kazimierz Górski, wychowankami są m.in. były prezes PZPN i sędzia Michał Listkiewicz, a także reprezentanci Polski Michał i Marcin Żewłakowowie. W 2002 r. trenowała tu reprezentacja Polski pod wodzą Zbigniewa Bońka.

Co ciekawe, przy Potockiej rozpoczęła się kariera jednego z najlepszych piłkarzy na świecie – Zinedine’a Zidane’a. 16-letni Zidane wystąpił tu z młodzieżową reprezentacją Francji w trakcie Syrenka Cup w 1987 r. Francuzi wygrali zawody, ale na najlepszego piłkarza wybrano Norwega Tommy’ego Bagroena.

Uratować zabytek przed zniszczeniem

W2016 r. modernistyczna trybuna stadionu wpisana została do gminnej ewidencji zabytków, a wraz z nią pod ochroną znalazły się ławy otaczające boisko ibudynek znajdujący się na zachód od trybuny.

– Nie wiadomo, co będzie ze stadionem wdłuższej perspektywie. My boimy się, że może zostać zniszczony, wpadnie w ręce deweloperów i powstanie tu kolejne osiedle. I dlatego na początek chcemy powstrzymać proces dalszego niszczenia – kontynuuje Nakielski.

Wśród postulatów są: sporządzenie kosztorysu rewitalizacji stadionu, przywrócenie trybunie jej zadaszenia, odnowienie szatni, pozyskanie przez miasto środków na te cele i przeprowadzenie z mieszkańcami konsultacji na temat dalszego funkcjonowania stadionu po remoncie.

Organizatorzy mają poparcie władz OSiR Żoliborz, który jest oficjalnym zarządcą obiektu. Pod internetową petycją podpisało się już niemal 500 osób. Wpisywać można się też stacjonarnie, w budynku basenu przy Potockiej.

Trybuny stadionu Marymontu są tak zniszczone, że nie można na nie wchodzić. Dziś nikt nie wie, co znajduje się w pomieszczeniach pod nimi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.