WOLA BEZ FABRYK I BEZ PLANU

Grubo ponad dwa tysiące mieszkań wyrośnie na terenie dzisiejszych zakładów farmaceutycznych

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Polfa Warszawa na Woli. Szykowana inwestycja to najnowsza odsłona transformacji poprzemysłowej bliskiej Woli. Szkoda, że samorząd nie pilnuje uważniej tych zmian

Szykujemy się do zamknięcia zakładu przy Karolkowej – przyznają pracownicy Polfy Warszawa. Koncern farmaceutyczny już przesunął magistrale ciepłownicze przecinające pięciohektarowy teren zakładów irozpoczął starania o niezbędne zgody administracyjne, by zbudować tu osiedle.

Farmaceutyki były produkowane wtym miejscu już od 1920 r. To wtedy Stanisław Klawe, właściciel Towarzystwo Przemysłu Chemiczno-farmaceutycznego d. Mgr Klawe (to protoplasta Polfy Warszawa), wykupił budynki fabryki pasmanteryjnej przy ulicy Karolkowej 22/24 i uruchomił w nich produkcję leków. Zakłady najprawdopodobniej doczekają stulecia działalności firmy na Woli. Ale nie przetrwają wiele dłużej.

– Lokalizacja zakładu w dzielnicy Wola, która zmieniła swoją funkcję z przemysłowej na biurową i mieszkaniową, ogranicza możliwości rozwoju produkcji farmaceutycznej wtym miejscu – przekonuje Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej koncernu. Dlatego Polfa już planuje przeniesienie produkcji tradycyjnych leków do innych zakładów grupy Polpharma. Adwa lata temu rozpoczęła wDuchnicach pod Ożarowem Mazowieckim budowę jednego z najnowocześniejszych wEuropie zakładów, wktórym produkowane będą leki biologiczne. – Zatrudnienie znajdzie tam wielu dotychczasowych pracowników Polfy Warszawa – obiecuje Magdalena Rzeszotalska. I dodaje, że zakład produkcyjny na Woli będzie działać jeszcze przez co najmniej pięć lat.

Wstępne koncepcje osiedla szkicują dla Polfy architekci z renomowanej pracowni JEMS, tej samej, która zaprojektowała rozrastające się tuż obok osiedle 19. Dzielnica. Za kilka tygodni rozpocznie się budowa kolejnego, czwartego etapu tego osiedla. Docelowo znajdzie się w nim około dwóch tysięcy mieszkań. Porównywalne rozmiary będzie mieć inwestycja na terenach Polfy.

Jeszcze w ubiegłej dekadzie w tej części Woli królował przemysł. Tam, gdzie dziś rośnie 19. Dzielnica, znajdowały się zakłady firmy Waryński, wzdłuż Towarowej ciągnęła się bocznica kolejowa, a po drugiej stronie tej ulicy na wielu hektarach rozłożone były hale produkcyjne Wojskowych Zakładów Graficznych i magazyny Ruchu. Wraz z budową drugiej linii metra funkcjonalne centrum miasta przesunęło się na zachód. Utrzymywanie w tym miejscu przemysłu stało się nieopłacalne. Najpierw zniknęły zakłady na wschód od Towarowej – na miejscu hal WZG wyrósł wieżowiec Warsaw Spire, a tam, gdzie były magazyny prasy, budowany jest zespół biurowców Generation Park ze 140-metrową wieżą.

Potem przyszedł czas na tereny na zachód od Towarowej. W południowo-zachodnim narożniku ronda Daszyńskiego powstaje zespół trzech wieżowców The Warsaw Hub: dwa 130metrowe i 85-metrowy przy samym rondzie. Z tyłu za nimi niedawno zaczęła się budowa 190-metrowego biurowca Skyliner. Obok trwa jeszcze porzucony dekadę temu „szkieletor”. Już niedługo – kilka miesięcy temu kupiła go firma Asbud, która chce go zburzyć, a na jego miejscu zbudować dwa stumetrowe wieżowce, wktórych znajdzie się około 900 mieszkań.

Teraz wiatr zmian dociera aż do Karolkowej.

Wszystkie te inwestycje powstają bez uzgodnionej zmieszkańcami szerszej wizji rozwoju tej części miasta. Stołeczny ratusz wydaje pozwolenia na budowę dla każdej z nich z osobna, bo nie ma planu zagospodarowania, który określiłby, jak ma docelowo wyglądać ta część Woli. Owszem, do prac nad nim przystąpiono jeszcze w 2004 r., ale po trzynastu latach, wtrakcie których plan dwa razy dzielono, dokument wciąż jeszcze powstaje. Miejskie biuro architektury i planowania przestrzennego przewiduje ostrożnie, że może zostać skierowany do uchwalenia w 2018 r.

To będzie możliwe, o ile znów planu nie trzeba będzie korygować. A to może okazać się niezbędne, jeżeli na kilku hektarach ma powstać około pięciu tysięcy mieszkań. To oznacza blisko 15 tys. mieszkańców, w tym pewnie kilka tysięcy dzieci. Pobliska podstawówka przy Kasprzaka 1/3, obok basenu Delfin, nie pomieści tylu nowych uczniów. Przydałoby się zarezerwować miejsce na nową szkołę. Inaczej za kilka lat powtórzy się konflikt, jaki obecnie narasta dwa kilometry na zachód, na Odolanach.

Wnarożniku ronda Daszyńskiego widać głęboki wykop pod zespół trzech wieżowców The Warsaw Hub. Obok nich powstanie 190-metrowy biurowiec Skyliner, po sąsiedzku staną też dwa stumetrowe apartamentowce firmy Asbud. Polfa to jasne zabudowania po prawej. Tu...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.