FESTIWAL CHULIGANÓW Z KULTURĄ

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - KULTURA -

Jazzmani, bigbitowcy i hiphopowcy – tegoroczna edycja Festiwalu Warszawskiego ”Niewinni Czarodzieje” będzie poświęcona muzyce trzech pokoleń kontestatorów. Festiwal rozpocznie się w najbliższy poniedziałek i potrwa do 25 listopada.

– Stolicą polskiej piosenki jest Opole, ale serce polskiej muzyki jest wWarszawie – mówi Dariusz Gawin, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego. – Dlatego w tym roku w ramach festiwalu Niewinni Czarodzieje postanowiliśmy opowiedzieć Warszawę przez muzykę. Będzie to historia trzech pokoleń kontestatorów, którzy po pewnym czasie stali się klasykami – jazzmanów, beatników i hiphopowców – wyjaśnia Dariusz Gawin.

Na Niewinnych Czarodziejach premierę będzie mieć płyta multiinstrumentalisty Jana Młynarskiego i pianisty Marcina Maseckiego, którzy z jazz-bandem wystąpią w czwartek 23 listopada w Hali Gwardii (początek o godz. 20). Ich nowy album „Noc wwielkim mieście” jest hołdem dla warszawskiej muzyki przedwojennej i takich twórców jak Henryk Wars, Shmuel Fershko czy Andrzej Włast. – Przedwojenna Warszawa wytworzyła własne, oryginalne brzmienie jazzowe – opowiada Jan Młynarski. – Charakterystyczną cechą polskiego jazzu była silna inspiracja Ameryką. Z drugiej strony, artyści byli wykształceni klasycznie i najczęściej pochodzili ze środowisk żydowskich, dlatego często inspirowali się muzyką klezmerską. Ich twórczość została dramatycznie potraktowana przez historię i po wojnie zniknęła, dlatego chcielibyśmy oddać jej hołd – dodaje.

Jazz-band zagra utwory kompozytorów z międzywojnia w nowych aranżacjach, ale przy użyciu instrumentów „z epoki”. Zaśpiewa Joanna Kulig. Po koncercie zaplanowany jest, jak wkażdej edycji festiwalu, dansing. Swing i tango zagra dyskdżokej Kozak. – Zachęcamy, by warszawiacy przyszli w specjalnych stylizacjach – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Co jeszcze czeka nas w ramach Niewinnych Czarodziejów? We wtorek 21 listopada Bogna Świątkowska, Alex Kłoś i dr Włodzimierz Pessel przeprowadzą analizę podwórkowego życia Warszawy na przestrzeni lat. Wwarszawskim Fotoplastikonie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Marka Karewicza pt.„Muzyka nie-poważna” poświęconą bigbitowi. Karewicz fotografował najsłynniejszych polskich muzyków – od Krzysztofa Komedy, przez Ewę Demarczyk, po Czesława Niemena. W środę 22 listopada architekt Radosław Gajda opowie o eksperymentalnym osiedlu domów atrialnych na Sadybie, które powstało na przełomie lat 60. i 70. Domy zaprojektowane przez grupę pracowników zWydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ściśle przylegały do siebie i tworzyły wspólne podwórza – atria.

Tego samego dnia o poetyce języka hiphopowego porozmawiają językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz Pablopavo – pisarz, wokalista i „chuligan słowa”.

Miłośnicy wzornictwa z dawnych lat będą mieli okazję stworzyć przedmioty inspirowane stylem i modą sprzed 50 lat na warsztatach z majsterkowania. 25 listopada poprowadzą je Majsterki.pl, czyli duchowe spadkobierczynie Adama Słodowego.

Festiwal zwieńczy sobotni koncert Michała Urbaniaka, jazzowego skrzypka i saksofonisty, który zagra swoje solowe kompozycje. A po koncercie silent disco – czyli dyskoteka wsłuchawkach do dźwięków z lat 30., 60. i 90. Zagrają Yellen, barthvader iKrystian, czyli połowa duetu ExBoyfriends.

Program festiwalu i informacje o biletach na stronie 1944.pl oraz na Facebook.com/niewinniczarodzieje

Koncert Gaby Kulki podczas jednej z poprzednich edycji festiwalu Niewinni Czarodzieje

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.