Pomnik Leśmiana przy Marszałkowskiej?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - KULTURA -

pora, aby taki pomnik powstał właśnie wWarszawie. Chciałbym przywołać w tym kontekście nazwisko pomysłodawcy całego zamieszania. A jest nim mój przyjaciel Lech Zahorski, psychiatra pracujący w Radomiu. Podzielił się ze mną pomysłem budowy pomnika Leśmiana, ale wIłży. Zrobiliśmy wizję lokalną, po której uparłem się, by budować wWarszawie. dzisiaj to niemożliwe, ale mam nadzieję, że tego typu inicjatywy są w jakiejś mierze odpowiedzią na atrofię kulturową współczesnych.

– Zaproponowałem trzy sąsiadujące ze sobą lokalizacje. Pierwsza – na rogu Marszałkowskiej iLitewskiej – narzuca się sama, ponieważ pod adresem Marszałkowska 17 Leśmian mieszkał przez ostatnie lata życia itam zmarł. To reprezentacyjna arteria Warszawy, a jednocześnie nie wchodzimy w kolizję zTraktem Królewskim, na którym wkrótce powstać mają inne obiekty tego typu. Opcja numer dwa to przylegający niemal do ulicy parking między Marszałkowską 15Aa Marszałkowską 9/15. I trzecie miejsce – pod „cofniętą” emdeemowską kamienicą Marszałkowska 9/15, tuż przy wspomnianym parkingu. Ichyba pomnik stanie właśnie tam, ponieważ grunt należy do miasta inikt nie zgłasza do niego roszczeń. Na parterze tego budynku mieści się śródmiejska biblioteka publiczna. będzie gotowy około 12 czerwca 2020 r., w imieniny Bolesława. Przy mniej korzystnym obrocie sprawy nastąpi to rok później.

– Około 250 tys. zł. I albo komitet wygeneruje przy pomocy sponsorów tę kwotę, albo zorganizujemy publiczną zbiórkę. Ta druga opcja wiąże się z rozpisaniem konkursu.

– Mam, ale nie chciałbym o tym mówić publicznie, żeby niczego nie sugerować przyszłemu wykonawcy. Mogę jedynie powiedzieć, że rozważane są dwie kandydatury, ale na tym etapie jeszcze nie zdradzę nazwisk. Jest na to za wcześnie.

– Rzeczywiście spotykały go kuksańce prasy endeckiej, ale też ze strony establishmentu. Iwaszkiewicz pisał o nim jako o „przykrym zjawisku w polskiej poezji”. To oczywiście skrajne opinie, bo byli i tacy, którzy cenili jego twórczość – żeby wymienić Tuwima, Staffa, Wierzyńskiego czy Lechonia. Co do nieogłoszenia 2017 rokiem Leśmiana, to była, uważam, wpadka i niedopatrzenie polityków. Próbą naprawienia tego błędu ma być niebawem ogłoszona w tej sprawie rezolucja senacka.

Wkrótce wWarszawie stanie na cokole Bolesław Leśmian? Takie hasło na Facebooku rzucił Adam Strug, ogłaszając stworzenie społecznego komitetu budowy pomnika.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.