KOBIETY NA PLACU DEFILAD

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Wystąpią Paulina Przybysz, Katarzyna Nosowska i zespół Żelazne Waginy. Jutro od ich koncertu zaczyna się kolejna edycja „Placu Defilad”.

Cykl imprez pod hasłem „Plac Defilad” to letni projekt Teatru Studio, który od kilku lat od maja do września ożywia płytę główną przed pałacem, między posągami Kopernika i Mickiewicza, symbolizującymi naukę i kulturę. W tym roku program największego placu w kraju skupi się m.in. na prawach kobiet. Dokładnie 100 lat temu kobiety w Polsce jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały prawa wyborcze.

– Tematyka kobiet i przyznanych im praw jest nam bliska z kilku powodów. Po pierwsze, wpisujemy się wtegoroczne rocznice, również tę związaną z odzyskaniem niepodległości, po drugie, chcemy włączyć się wdebatę owspółczesnych problemach kobiet wPolsce, awkońcu, po trzecie – ten temat jest nam bliski zosobistych powodów. Poza tym Studio tworzą, oprócz dyrektora naczelnego, kobiety: Natalia Korczakowska iAldona Machnowska-Góra – mówi Marta Bartkowska zTeatru Studio.

Wsobotę na placu będzie można wziąć udział wwarsztatach haftu zMoniką Drożyńską, a 26 maja zobaczyć instalację „Kobiece DNA miasta, czyli kobiecy portret Warszawy”. „Oddajemy głos kobietom ina kobiety, które na co dzień tworzą i zmieniają nasze miasto, których postawy i działania wpływają na otoczenie. Pokażemy 100 kobiet, silnych, konsekwentnych, marzących, odważnych”. Do 22 maja można zgłaszać własne kandydatury ważnych dla Warszawy kobiet. – Na końcu powstanie ogromna grafika, która wcałości pokryje stół stojący na samym środku placu – dodaje Bartkowska.

Jak zapowiadają organizatorzy, pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się tabliczki z nową nazwą przestrzeni – „Plac Kobiet 1”. Awramach współpracy z festiwalem Docs Against Gravity odbędą się również: maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach praw kobiet i pokazy filmów o prawach kobiet. Za to w niedzielę będzie można zobaczyć performance i spacer z udziałem aktorek w reżyserii Magdy Szpecht. W godz. 17-19 działania miejskie, spacery z udziałem aktorek i spektakl w formie koncertu w reżyserii Radka Rychcika. Wystąpią m.in.: Irena Jun, Dominika Ostałowska, Natalia Rybicka, Tomasz Nosinski.

Wsezonie „Plac Defilad” będzie gościł, podobnie jak w ubiegłym roku, afterparty Parady Równości. Dodatkowo wśród wielu wydarzeń będzie można zobaczyć transmisje spektakli zNational Theatre, Metropolitan Opera iTeatru Bolszoj, zjeść kolację pod gołym niebem, zobaczyć prace artystów z Los Angeles w ramach wizyty studyjnej California Institute of the Arts, posłuchać koncertów symfonicznych wwykonaniu Sinfonii Varsovia, zobaczyć spektakl „Sąd nad Pałacem” Seba Majewskiego, a także wziąć udział w wielkim balu w pałacu.

Plac Defilad 2016. Jedna z organizowanych tu potańcówek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.