PLAGA ZNISZCZONYCH ROWERÓW

Użytkownicy Radomskiego Roweru Miejskiego mogą dostać doładowanie konta za informację o porzuconym rowerze.

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - REKLAMA -

Oficjalnie w Nextbike Polska słyszymy, że skala dewastacji nie odbiega od innych miast, mniej oficjalnie wiadomo, że problem jest duży

Skrzywione iurwane koła, zerwane łańcuchy i inne elementy, zniszczone reklamy, rowery porzucone na ulicach – to codzienność Radomskiego Roweru Miejskiego. W kwietniu jeden z rowerów ktoś wyrzucił przez okno zczwartego piętra bloku przy Marii Gajl. Kilka dni temu wsprawie zniszczonego roweru na Ustroniu interweniowali strażnicy miejscy, jednoślad był połamany.

– Wszystko wskazuje na to, że ktoś zrzucił rower z kładki – relacjonuje Grzegorz Sambor ze Straży Miejskiej wRadomiu.

Wdługi weekend zkamienicy przy Słowackiego strażnicy odebrali zkolei rower skradziony. – Był już wyczyszczony, zerwano zniego prawie wszystkie emblematy. Zostało tylko logo na siodełku, rowery miejskie mają też charakterystyczną ramę, dzięki czemu łatwiej je rozpoznać – mówi Sambor.

Wostatni weekend tuż przed północą strażnicy interweniowali na stacji roweru przy dworcu – tam ktoś wyrwał rower z elektrozamka i ukradł jednoślad. Nie zajechał daleko – dzięki zgłoszeniu z monitoringu miejskiego strażnicy zatrzymali złodzieja kilkadziesiąt metrów dalej – na Plantach przy postoju taksówek.

Wubiegłym tygodniu operator monitoringu przekazał strażnikom informację o mężczyznach, którzy ukradli dwa rowery ze stacji na placu 72. Pułku Piechoty. Próbowali uciekać, ale po chwili zostali zatrzymani.

Wiele rowerów jest też porzucanych. – Tylko w kwietniu mieliśmy 42 interwencje związane ze zdewastowanymi, skradzionymi czy porzuconymi rowerami miejskimi. Skala problemu znacznie wzrosła, bo przez cały ubiegły rok było tylko kilka podobnych zgłoszeń – mówi Sambor.

Często niszczone są rowery towarowe. Bywają sytuacje, kiedy rano jednoślad wyjeżdża z serwisu, apo południu wraca do niego zniszczony.

Nextbike Polska apeluje do użytkowników o zgłaszanie porzuconych rowerów miejskich. Za informację telefoniczną pod całodobowy numer 22 244 13 13 lub mejlową na adres info@nextbike.pl operator oferuje użytkownikom 5 zł doładowania konta, a za odprowadzenie porzuconego roweru do stacji – 10 zł.

Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska, zaznacza, że to apel skierowany do użytkowników rowerów tego operatora w całej Polsce. – To uniwersalna oferta, skala uszkodzonych czy porzucanych rowerów wRadomiu nie odbiega od innych miast. Każdy odzyskany rower to wartość dodana dla użytkowników, taki rower serwisujemy i udostępniamy – tłumaczy rzecznik.

Jak dodaje, radomianie zgłaszają uszkodzenia jednośladów. – System jest w dużej części samoobsługowy, mamy serwis, ale zgłoszenie od użytkownika pozwala często na szybsze usunięcie usterki – mówi Marek Pogorzelski.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.