WTYM LICEUM BĘDZIESZ SOBĄ

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Czy pary jednopłciowe mogą przyjść razem na studniówkę? Jak nauczyciele reagują na homofobiczną przemoc? Warszawski licealista stworzył ranking stołecznych ogólniaków, gdzie kryterium jest otwartość wobec uczniów LGBT

– Ankieta to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy teraz wybierają liceum. Wzeszłym roku 14-letni Kacper zGorczyna popełnił samobójstwo zpowodu homofobii wszkole. Po tym, co się stało, rozmawiałem z wieloma uczniami, jak jest wWarszawie. Były różne głosy. W niektórych szkołach jest lepiej, winnych gorzej – mówi Dominik Kuc, działacz Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej iuczeń IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Dodaje: – Gdybym teraz wybierał liceum, sam chętnie bym z niej skorzystał.

Dominik przygotował ankietę dotyczącą sytuacji uczniów LGBT (lesbijki, geje, osoby bi- i transpłciowe) wwarszawskich liceach. Na jej podstawie sporządził ranking iraport – opisał w nim szkoły przyjazne, ale też te, wktórych są problemy z homofobią.

„Nie popieramy LGBT”

To pierwsza taka inicjatywa wWarszawie, a i najpewniej wPolsce. Dzięki pomocy samorządów szkolnych i uczniów udało się dotrzeć do prawie wszystkich (poza ośmioma) publicznych liceów wWarszawie. Ankieta była internetowa i anonimowa. Wypełniło ją ponad 4,2 tys. uczniów. – Zależało mi, by to nie szkoła decydowała, czy weźmie udział w badaniu, a sami uczniowie – mówi Dominik. Do rozpowszechniania ankiety wykorzystał nieformalne grupy placówek na portalach społecznościowych. Do przedstawicieli samorządów szkolnych dotarł na targach edukacyjnych i tam prosił ich o wrzucenie badania na licealne fora.

– Niektórzy bardzo mocno się zaangażowali, by rozpowszechnić ankietę wswoich społecznościach. Wniektórych szkołach odpowiedzi od wielu uczniów, którzy stanowili grupą reprezentatywną, przychodziły jeszcze tego samego dnia – wspomina Dominik. Ale były też trudne sytuacje: administratorzy forum XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego szybko usunęli ankietę i do regulaminu forum dopisali punkt: „Nie popieramy LGBT”. Inny przykład: na forum LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego było sporo negatywnych komentarzy, choć ankieta nie została usunięta. – Zkolei wCXXII LO im. Ignacego Domeyki stwierdzili, że ta ankieta wogóle nie dotyczy ich szkoły, bo nie ma wniej uczniów LGBT – przywołuje Dominik.

Ankieta trafiła do uczniów w marcu i kwietniu. Pytań było 31. Dominik konsultował je z działaczkami Kampanii Przeciw Homofobii oraz Stowarzyszenia „Miłość Nie Wyklucza”. Oto niektóre z nich: „Czy wiesz o obecności w twojej szkole osób LGBT?”, „Czy w twojej szkole para jednopłciowa może swobodnie: A. przytulać się, B. trzymać się za ręce, C. całować się?”, „Jak często w przestrzeni twojej szkoły jako określenia osób homoseksualnych i biseksualnych słyszysz takie słowa jak: pedał, zboczeniec, lesba, pedzio, ciota?”.

Tolerancyjna młodzież?

Po opracowaniu ankiety Dominik stworzył ranking społeczności warszawskich liceów przyjaznych uczniom i uczennicom LGBT. Najlepiej wypadło 18 ogólniaków, m.in. II LO im. Stefana Batorego, VI LO im. Tadeusza Reytana, VII LO im. Juliusza Słowackiego, IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, XII LO im. Henryka Sienkiewicza, XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej, XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej. To szkoły – jak wynika z odpowiedzi reprezentatywnej grupy uczniów – gdzie są pary jednopłciowe, nie boją się pokazywać swoich uczuć, na lekcjach rozmawia się o orientacjach seksualnych, nie występują albo są rzadkością homofobiczne żarty, nie było przemocy fizycznej. Dominik wrzucił już ranking do internetu. Akurat zaczęła się rekrutacja do liceów.

– Ta lista nie ma zastąpić rankingu „Perspektyw”. Poziom i atmosfera w szkole to rzeczy komplementarne. Mam nadzieję, że z ankietą uda się dotrzeć zwłaszcza do uczniów, którzy mieli nieprzyjemne doświadczenia w gimnazjach – mówi.

– Dominik wykonał świetną robotę. Liceum to nie tylko oceny i przedmioty, to też część naszego życia. Każdy młody człowiek, który odkrywa swoją homoseksualną orientację, a może i dotknęła już go szkolna homofobia, będzie mógł skorzystać z rankingu. Żałuję, że nie było go, kiedy wybierałem szkołę – stwierdza Jakub Lendzion, działacz KPH i były uczeń Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Majdańskiej 30/36. Pozwał szkołę za to, że nie uchroniła go przed homofobicznymi prześladowaniami ze strony innych uczniów. W zeszłym roku wygrał proces. Placówka musiała na swojej stronie przeprosić go za to.

– Chciałbym, aby wszystkie warszawskie szkoły były przeciwne postawom homofobicznym, rasistowskim, ksenofobicznym. Wierzę, że warszawska młodzież jest tolerancyjna – komentuje Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, który odpowiada za edukację. Pozytywnie ocenia powstanie rankingu. – Dzisiaj pierwszym źródłem wiedzy jest internet. Sam nieraz radzę rodzicom bądź kandydatom do szkół, by poczytali internetowe fora odanej placówce, zajrzeli na jej stronę. Ten ranking może być jednym ze źródeł informacji.

Mam nadzieję, że z ankietą uda się dotrzeć zwłaszcza do uczniów, którzy mieli nieprzyjemne doświadczenia w gimnazjach – mówi Dominik Kuc

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.