Obrona Lotniska Chopina

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Potyczki polityków wtej sprawie trwały wpiątek od rana. Kandydat PO iNowoczesnej na prezydenta Warszawy przyjechał na Okęcie. – PiS planuje zamknąć Lotnisko Chopina, powodując olbrzymie problemy dla 2 mln warszawiaków i setek tysięcy mieszkańców całej aglomeracji. Blokują też rozbudowę lotniska wModlinie. Najpierw chcą nas wysyłać 100km do Radomia, apotem wszczere pole, gdzie podobno ma lądować więcej osób niż w Pekinie. To pomysł oparty na mrzonkach, marnowanie publicznych pieniędzy i szansy na rozwój Warszawy – przekonywał Rafał Trzaskowski przed wyjściem ze stacji Szybkiej Kolei Miejskiej na Lotnisku Chopina.

Jego konferencję zakłóciła grupka młodych mężczyzn zmaskami na twarzy, którzy przedstawili się jako „zwykli warszawiacy”, choć jeden z nich pytał potem, jak dojechać na ul. Chmielną. Wokół krążył Marcel Klinowski, prawa ręka wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów, ponad 40 km na zachód od stolicy. – Pozostawienie lotniska w centrum Warszawy jest pomysłem aspołecznym i blokuje rozwój miasta – oznajmił w piątek wiceminister.

Wczwartek wieczorem w ekspresowym tempie w ciągu jednego posiedzenia Sejmu PiS przepchnął ustawę, która m.in. ułatwi przejmowanie gruntów pod budowę CPK. Ma to nastąpić do 2020 r. Rząd szacuje, że na samo lotnisko potrzeba 19 mld zł, dojazdy i linie kolejowe pochłoną niemal drugie tyle. Do tej pory nie wskazano źródeł finansowania inwestycji, która ma być gotowa pod koniec 2027 r. Wtedy też PiS chciałby zamknąć Lotnisko Chopina. Opozycja grzmiała, że budowa nowego portu w Baranowie jest „obarczona gigantycznym ryzykiem” i niedoszacowana. Inwestycję porównywała do socrealistycznej Nowej Huty.

Ustawę poparło 235 posłów, 190 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu. Patryk Jaki, kandydat PiS na prezydenta Warszawy, w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu. – Zamknięcie Lotniska Chopina jest zagrożeniem dla Warszawy. I co w tej sytuacji robi Patryk Jaki? Nie ma odwagi, by stanąć w jego obronie podczas głosowania w Sejmie – wytykał na Okęciu Rafał Trzaskowski. Do dyskusji włączyła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz: „Kandydat Jaki niezdolny do podejmowania decyzji, nieobecny na głosowaniu odbierającym Warszawie lotnisko, w które zainwestowaliśmy prawie 7 mld zł”.

– Chciałbym zapytać Patryka Jakiego, gdzie był w trakcie głosowań? Czy prowadził kampanię na plaży, czy robił grilla, a nie był obecny przy podejmowaniu tak istotnej dla Warszawy decyzji – mówił z kolei na Lotnisku Chopina były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, który zapowiedział start w jesiennych wyborach do ratusza jako kandydat niezależny. Domagał się rozpisania referendum wśród warszawiaków (w ten sposób mieszkańcy Berlina sprzeciwili się zamknięciu lotniska Tegel). Przestrzegał, że likwidacja Lotniska Chopina grozi stolicy utratą milionowych wpływów z podatków i kilkunastu tysięcy miejsc pracy.

Patryk Jaki tłumaczył się w porannym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Stwierdził, że nie głosował wsprawie lotniska, bo czeka go tura spotkań w dzielnicach. Obstawanie przy „nieprzepustowych” pasach startowych i terminalach na Okęciu uznał za prowincjonalne, a samoloty za uciążliwe dla warszawiaków. Prorozwojowy będzie jego zdaniem nowy port w Baranowie, przy czym zaniżył jego odległość od Warszawy do 36 km. Dowodził, że do gminy Baranów będą docierać w 15-20 minut pociągi z prędkością 230 km na godz., wdodatku darmowe dla warszawiaków. Wymieniał egzotyczne lotniska zbudowane z dala od miast (Pekin, Seul, Stambuł), choć w Europie nie brakuje odwrotnych przykładów (Berlin, Zurych, Bruksela, a nawet najbardziej obciążony Londyn z portami City iHeathrow). Stolice, które zbudowały lotniska poza granicami (Rzym, Sztokholm), mają do nich szybki – ale drogi – dojazd koleją.

PiS przepycha w Sejmie budowę nowego lotniska w gminie Baranów, ale poseł Patryk Jaki nie głosuje. Rafał Trzaskowski: – Nie ma odwagi stanąć w obronie Lotniska Chopina.

- PiS planuje zamknąć Lotnisko Chopina, powodując olbrzymie problemy dla 2 mln warszawiaków i setek tysięcy mieszkańców całej aglomeracji – mówił Rafał Trzaskowski przed wyjściem ze stacji Szybkiej Kolei Miejskiej na Lotnisku Chopina

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.