Białołęka będzie miała szpital jednodniowy. Wmurowano kamień węgielny

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Na zarośniętą działkę uzbiegu ul. Przykoszarowej i Białołęckiej firma Strabag, wykonawca inwestycji, weszła wlutym. Już widać pierwsze efekty prac: konstrukcję parteru przyszłego szpitala jednodniowego iprzychodni. Wśród nieotynkowanych jeszcze ścian wpiątek przed południem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wmurowała kamień węgielny w fundamenty budynku. – To wyczekiwana inwestycja. Poszerzy ona ofertę ambulatoryjną usług medycznych dla mieszkańców Białołęki i okolic – mówiła prezydent ze szpachelką w ręku.

Szpital będzie jednodniowy, co oznacza, że nie będzie przyjmował ostrych przypadków. Wykonywane będą w nim zabiegi planowane i badania diagnostyczne, a pacjent spędzi tu od kilku godzin do paru dni. Będzie 15 łóżek wpokojach dwu- i jednoosobowych, blok operacyjny zdwiema salami operacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zabiegów chirurgicznych i laparoskopowych, sala poznieczuleniowa na pięć stanowisk, sala wypoczynkowa po zabiegach i dział rehabilitacji.

Na parterze dwupiętrowego budynku działać będzie przychodnia wielospecjalistyczna. Mieszkańcy będą mogli skorzystać w niej z podstawowej opieki zdrowotnej, laryngologicznej, ginekologicznej, urologicznej, stomatologicznej, okulistycznej i gabinetów zabiegowych. Znajdą się tam również pracownia diagnostyki obrazowej z rentgenem, tomografią iUSG, pracownia endoskopii oraz dział farmacji szpitalnej. Prace budowlane iwykończeniowe szpitala mają zakończyć się w połowie przyszłego roku. Odbiór inwestycji planowany jest na drugą połowię 2019 r. Miasto przeznaczyło na budowę szpitala 40 mln zł.

Radna Agnieszka Borowska (PO) przypomniała w piątek przeprowadzone siedem lat temu badania, które wykazały, że kondycja zdrowotna mieszkańców Białołęki jest gorsza niż innych warszawiaków. – Przez lata brakowało tu lekarzy specjalistów w publicznych placówkach, a liczba mieszkańców ciągle rosła. Budowa przychodni i szpitala była koniecznością – komentowała Borowska.

Kondycja zdrowotna mieszkańców Białołęki jest gorsza niż innych warszawiaków – wynika z badania przeprowadzonego siedem lat temu. W przyszłym roku w dzielnicy powstanie pierwszy szpital. Właśnie wmurowano kamień węgielny w jego fundamenty.

Szpital będzie jednodniowy, co oznacza, że nie będzie przyjmował ostrych przypadków. Wykonywane będą w nim zabiegi planowane i badania diagnostyczne. Na zdjęciu Hanna Gronkiewicz-Waltz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.