Święto żużla na Stadionie Narodowym. Cykl Grand Prix startuje dziś wWarszawie

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - SPORT -

Najlepsi zawodnicy na świecie będą się ścigać na specjalnie ułożonym owalu, którego budowa trwała tydzień. By uformować tor o długości 274m, wykorzystano aż 4000 ton nawierzchni.

To będzie już czwarty turniej z cyklu żużlowego Grand Prix na Stadionie Narodowym. Obiekt w stolicy nie jest szczęśliwy dla Polaków. Żadnego z trzech poprzednich turniejów nie wygrał polski żużlowiec. Kibice mają nadzieję, że w tym roku uda się odczarować to prestiżowe miejsce.

Polacy są wśród faworytów sobotnich zawodów. Pod taśmą na pewno pojawi się pięciu biało-czerwonych. To m.in. Patryk Dudek, 25-letni lider zielonogórskiego Falubazu, który przed rokiem cykl turniejów o mistrzostwo świata zakończył na drugim miejscu. Liczyć będzie się zapewne również Maciej Janowski zwrocławskiej Sparty, który przed rokiem dojechał do finału zmagań wWarszawie (był drugi).

Apetyt na zwycięstwo ma najmłodszy z polskich stałych uczestników cyklu – 23-letni Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów, w ostatnich dwóch sezonach najskuteczniejszy żużlowiec polskiej ekstraligi. Zmarzlik przyznaje, że zawody w stolicy wywołują u niego dodatkową adrenalinę. – Tam jest megawsparcie z trybun dla polskich żużlowców, które mnie napędza i mobilizuje do dodatkowej pracy – mówi brązowy medalista cyklu Grand Prix w 2016 r.

Na Narodowym wystąpią także Przemysław Pawlicki iKrzysztof Kasprzak, który otrzymał od organizatorów dziką kartę. Rezerwowymi podczas sobotnich zmagań będą polscy juniorzy – Maksym Drabik iBartosz Smektała.

Początek ścigania na Narodowym wsobotę o godz. 19. Ale atrakcje dla kibiców rozpoczną się już kilka godzin wcześniej. Od godz. 12 przed stadionem działać będzie otwarta strefa kibica. Przygotowano m.in. stoiska zoficjalnymi gadżetami cyklu, a także symulatory wyścigowe. Odbywać się będą również spotkania ze znanymi sportowcami. Dodatkową gratką dla fanów będzie możliwość osobistego spotkania i zdobycia autografów uczestników zawodów, którzy od godz. 16 będą pojawiać się w strefie.

Na koniec ważna informacja dla mieszkańców Saskiej Kępy. Od godz. 16 mocno ograniczony zostanie ruch wobrębie ul. Poniatowskiego iMiędzynarodowej, al. Waszyngtona i Stanów Zjednoczonych oraz na Wale Miedzeszyńskim. Wjadą tam pojazdy komunikacji miejskiej itaksówki, atakże motocykle. Dopuszczony będzie z kolei przejazd wiaduktem na ul. Saskiej i ul. Brazylijskiej do al. Stanów Zjednoczonych.

Inaugurację cyklu zmagań o tytuł mistrza świata obejrzy komplet widzów – ponad 50 tys. osób. Na liście startowej dzisiejszych zawodów jest aż siedmiu Polaków.

Czy polscy kibice będą dziś fetować zwycięstwo polskiego żużlowca? Maciej Janowski (na zdjęciu) jest jednym z faworytów, przed rokiem był drugi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.