Rozbiorą wyborcze ekrany z rdzą

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

– Gdybyśmy nie wzięli się za te ekrany w tym roku, to i tak trzeba by je było zdemontować, bo są w stanie przedzawałowym – przyznaje Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. To już kolejne podejście do tego remontu. Poprzednie przetargi kończyły się unieważnieniem. W2014 r. ówczesny rzecznik ZDM Adam Sobieraj przyznał, że zabezpieczenia antykorozyjne ekranów (w sumie mają 1250 m) wystarczyły tylko na krótki okres gwarancji.

Fuszerka jest dziełem znanych firm – Strabaga iMostów Łódź. Ich pracownicy w 2006 r. dwoili się i troili, by zdążyć z otwarciem pierwszego wiaduktu nad rondem Starzyńskiego przed wyborami samorządowymi. Marcinkiewicz, którego PiS mianował komisarzem miasta po odejściu Lecha Kaczyńskiego do Pałacu Prezydenckiego, przyjeżdżał na budowę estakady, obiecując, że odkorkuje ona przejazd zmostu Gdańskiego wstronę Targówka. Miasto dołożyło nawet Strabagowi 2 mln zł, z czego później urzędnicy musieli się tłumaczyć przed skarbówką. Firma przerzuciła robotników na rondo Starzyńskiego z remontu al. Zielenieckiej, który okazał się mniej ważny. Kandydat PiS otworzył nowy wiadukt trzy dni przed wyborami, ale przegrał je w drugiej turze ze startującą wtedy do ratusza po raz pierwszy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Ponieważ ekranów jeszcze wtedy nie było, zapewniał, że mieszkańcy pobliskich bloków będą mieć cicho dzięki wymianie okien. Po wyborach roboty toczyły się już na pół gwizdka. Drugi wiadukt nad rondem (w kierunku centrum) drogowcy udostępnili kierowcom dopiero wwakacje 2007 r.

W ostatnim przetargu na wymianę ekranów wpłynęła oferta firmy Intop, która za prawie 3 mln zł zajmie się też 100-metrowym odcinkiem zabezpieczeń przed hałasem w al. Prymasa Tysiąclecia przy Czorsztyńskiej na Woli. ZDM oczekuje, że roboty skończą się w tym roku, ale zabezpieczenie antykorozyjne ekranów musi zostać wykonane do końca września. Wwakacje kierowcy mogą się spodziewać zwężania wiaduktów nad rondem Starzyńskiego do jednego pasa ruchu wczasie demontażu starych i ustawiania nowych słupów, wsporników, belek, ram aluminiowych i paneli dźwiękochłonnych.

Prawie 3 mln zł pochłonie wymiana skorodowanych ekranów akustycznych na wiaduktach nad rondem Starzyńskiego. Ich budowy przed wyborami 12 lat temu osobiście doglądał ówczesny komisarz miasta z PiS Kazimierz Marcinkiewicz.

Ekrany akustyczne nad rondem Starzyńskiego według drogowców po 12 latach są „w stanie przedzawałowym”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.