Tramwaj do Winnicy z kawałkiem „tarchostrady”

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Kolejny odcinek linii tramwajowej przez Tarchomin do nowych osiedli wWinnicy powstanie do końca 2019 r. A razem z nim dwujezdniowa ulica Światowida, choć mieszkańcy nie chcieli aż tak szerokiej arterii.

Ogłoszenie o przygotowaniach do inwestycji wzdłuż ul. Światowida zamieścił ratusz. Jej elementem ma być budowa 750-metrowego odcinka torów tramwajowych, które dziś urywają się za skrzyżowaniem z ul. Strumykową. Dwukierunkowe wagony linii 2 zawracają jeszcze wcześniej, korzystając z tymczasowego przejazdu między torami przy pętli autobusowej Nowodwory. Ostatni przystanek znajduje się przy skrzyżowaniu z ul. Hanki Ordonówny.

Ta prowizorka powstała zimą 2017 r., gdy otwarto kolejny, krótki fragment torów od pętli Tarchomin Kościelny. Niedawno przybył przystanek Śreniawitów koło Galerii Północnej na Trakcie Nadwiślańskim. Wsumie trasa tramwajowa przez most Marii Skłodowskiej-Curie nazywany Północnym ma teraz 7 km i jest zaliczana do najszybszych wPolsce. Dzięki zielonej fali na skrzyżowaniach i bezkolizyjnemu węzłowi na Bielanach tramwaje mkną ze średnią prędkością ponad 30 km na godz. (z uwzględnieniem postojów na przystankach). Dojazd zkońcowego przystanku Nowodwory do stacji metra Młociny według rozkładu zajmuje niespełna kwadrans.

Inwestycja powstaje już prawie dekadę. Do pierwszego przystanku Stare Świdry za mostem przy Myśliborskiej tramwaje dotarły zimą 2013 r. Dalszą część inwestycji prowadzi Zarząd Transportu Miejskiego. Urzędnicy latami nie mogli wybrnąć z impasu. Razem z torami szykowali drugą jezdnię ul. Światowida, przeciwko której protestowali mieszkańcy. Dopiero gdy stanowisko wicedyrektora ZTM ds. inwestycji objął Łukasz Puchalski (teraz kieruje Zarządem Dróg Miejskich), zapadła decyzja ozmianie projektu. Zrezygnowano z poszerzenia ul. Światowida nazywanej „tarchostradą”. Dzięki temu torowisko udało się ułożyć w kilka miesięcy.

Teraz ZTM znów planuje dwie jezdnie ul. Światowida do Winnicy razem z nowym skrzyżowaniem z ul. Modlińską. Według Michała Grobelnego z biura prasowego ZTM w trzecim kwartale ma być ogłoszony przetarg na odcinek linii tramwajowej za Nowodworami z przystankiem przy ul. Grzymalitów i tymczasową zawrotką na wysokości osiedla Dionizosa przy ul. Winorośli. Umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana jeszcze w tym roku, a inwestycja potrwa przez cały 2019 r. Dwa lata później wWinnicy powstanie pętla tramwajowa z węzłem przesiadkowym do autobusów podmiejskich w kierunku Jabłonny i Legionowa. Na 2023 r. ratusz planuje otwarcie w tym miejscu garażu dla kierowców spod Warszawy i peryferyjnych osiedli.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.