GORĄCZKA MUZEALNEJ NOCY

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - KULTURA -

Zajrzymy do królewskich rezydencji, posłuchamy jazzu, spojrzymy na miasto z 44. piętra wieżowca, nauczymy się świecić. To wszystko podczas sobotniej Nocy Muzeów, w której w tym roku bierze udział 240 placówek.

Informacje o Nocy Muzeów będą udzielane na stoiskach miasta, które staną na pl. Defilad (czynne w godz. 18.30-1) oraz na bulwarach wiślanych przy Muzeum nad Wisłą (godz. 19-1). Znakiem rozpoznawczym warszawskiej edycji tej imprezy stały się jelcze ogórki. Stare autobusy będzie można zobaczyć od godz. 11 na pl. Defilad. Stąd o godz. 12.30 wyjadą na trasę dookoła centrum. Z kolei o godz. 13.30 z pętli Metro Marymont przy ul. Gdańskiej wyruszy parada tramwajów w kierunku pl. Narutowicza.

Koleje Mazowieckie również przygotowały ofertę dla osób biorących udział wNocy Muzeów. Od soboty od godz. 17 do niedzieli do godz. 1 jej uczestnicy będą mogli bezpłatnie wrócić do swoich miejscowości. Przejazd powrotny możliwy będzie na podstawie biletu na przejazd „tam”, ostemplowanego pieczątką „Noc Muzeów” (na obu stoiskach Warszawy). Oto przegląd wybranych wydarzeń Nocy Muzeów.

Uczestnicy Nocy Muzeów zostaną tu przyjęci po królewsku. Można będzie zajrzeć do historycznych miejsc, m.in. do sali senatorskiej, gdzie uchwalono Konstytucję 3 maja, czy do apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą. Na koneserów muzyki czeka pięciogodzinny blok jazzowy (godz. 19-24). Rodzice z dziećmi będą mogli się przekonać, czy na zamku straszy i gdzie są ukryte tajemne przejścia.

Do zobaczenia jest tu ekspozycja „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918”, czyli wystawa o dwudziestoleciu międzywojennym. Najmłodsi zwiedzą ekspozycję „Wszystko widzę jako sztukę”. W programie również koncerty wramach Warsaw Electronic Festivalu.

Tu noc będzie peruwiańska. W sali kinowej odbędzie się spotkanie z polskimi archeologami, którzy odkryli królewski grobowiec w Castillo de Huarmey wPeru iopowiedzą, jak do tego doszło. Kulisy wykopalisk, które doprowadziły do tego przełomowego odkrycia, zostaną pokazane w filmie „Skarby grobowca Wari”. Do tego czekoladowa degustacja oraz warsztaty rękodzielnicze.

To ostatnia szansa, aby załapać się na czasowe wystawy – obejrzeć pamiątki Ignacego Jana Paderewskiego i zapoznać się ze zbiorami Peru. Poznamy muzeum od kuchni podczas półgodzinnych wizyt w pracowniach i magazynach, gdzie znajdują się zbiory sztuki nowoczesnej, monet i medali oraz arystokratycznej fotografii. Poza zwiedzaniem apartamentów królewskich na gości czeka dużo atrakcji: degustacja dworskiej kawy, kiermasz książek, pokaz mody międzywojnia i spektakl pokazujący, jak wyglądało codzienne życie na królewskim dworze. Wprogramie przewidziano warsztaty dla dzieci i młodzieży – ich uczestnicy wykonają odbitki z drzeworytu oraz dekoracje na porcelanę.

To będzie zielona noc, ponieważ CSW chce połączyć sztukę z naturą. Noc Muzeów rozpocznie tu „Seans z Pamelą”, czyli performance z Martą Ziółek w roli głównej (odbiór wejściówek w dniu wydarzenia). Przez całą noc kino studyjne będzie nadawało filmy poświęcone tematyce kultury, sztuki i natury. Tego dnia wystartuje też Mediateka U-jazdowskiego udostępniająca

Na odwiedzających czekają dwie wystawy: stała „Tysiąc lat historii Żydów polskich” oraz czasowa „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Noc Muzeów to także okazja do wędrówek korytarzami i zakamarkami muzeum: spacery będą ruszały co pół godziny, pierwszy o 20.30. Dla dzieci przygotowano miejsce edukacji rodzinnej „Ukróla Maciusia”, w którym będzie można zrobić zapachową poduszkę, przypinkę i magnesy.

Co kwadrans od 20 do 23.30 będzie można ruszyć w trasę z przewodnikiem po placu Europejskim oraz zwiedzić budynek Warsaw Spire i z 41. piętra obejrzeć nocną panoramę Warszawy. Nie ma zapisów, kto pierwszy, ten lepszy.

Polecieć w kosmos, nie ruszając się z fotela. Zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała. Nauczyć się świecić oraz zniknąć. Te wszystkie czary-mary podczas nocy w CNK. Do zobaczenia aż 400 eksponatów, w tym wiele dotąd niepokazywanych. Na seanse wplanetarium Niebo Kopernika obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu imprezy.

Więcej na:

Podczas Nocy Muzeów trzeba się przygotować na taką kolejkę do Centrum Nauki „Kopernik”

Muzeum wWilanowie: godz. 1924, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.