Cycki a feminizm

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

edia feministyczne rozpętały aferę, kiedy Emma Watson pozowała w sesji dla „Vanity Fair”, odsłaniając piersi. Usłyszała, że jest hipokrytką, bo się w ten sposób uprzedmiotawia, aprotestuje przecież przeciwko uprzedmiotowieniu kobiet. Watson zamurowało. Opowiedziała: „Sugerujecie mi, że nie można być feministką i mieć cycków?”. Potem spoważniała i dodała, że przecież w feminizmie chodzi owolność. „I naprawę nie wiem, co mają do tego moje cycki”. Och, Emmo – i tutaj się mylisz. Cycki i feminizm łączy skomplikowana, ale trwała relacja. Żyjemy wkulturze, która ma obsesję na punkcie kobiecych piersi. Są wszędzie – w reklamach, wfilmie, magazynach. Fetyszyzowane, fotoszopowane, karykaturalnie eksponowane. Ich posiadaczki są tylko dodatkiem do swoich cycków. Kilka lat temu powstała kampania „Free the Nipple”. Rozpoczęła się od oburzenia, że w miejscach publicznych iwsieci kobiety nie mogą pokazywać sutków, nawet jeśli są karmiącymi matkami – za to nikt się nie oburza na wszechobecne wmediach obrazy przemocy. Lisa Esco, jej liderka, tłumaczy, że nie

Mchodzi tylko o kłopotliwy sutek, ale o to, by żadna cenzura nie narzucała kobietom, jak mogą pokazywać swoje ciała. Aktywistki Femenu używają piersi jako transparentów dla politycznych haseł. Korzystają z nagości, by przyciągnąć uwagę tych, którzy chcą „pogapić się na cycki”. Liczą na to, że jeśli wabik podziała – może uda się potem zainteresować gapiów także sprawami, o które walczą.

Okładkowa bohaterka Cicciolina uwalniała swoje sutki w przestrzeni publicznej, kiedy tylko mogła. Także kandydując do parlamentu. Jestem jedynie dodatkiem do swoich cycków? To macie! Eksponując biust na własnych zasadach, przejęła kontrolę nad tymi, których spojrzenia chciały ją uprzedmiotowić. Gapią się, ale ona już nie jest przedmiotem. Jest podmiotem. Podmiotem zcyckami. Wtym wypadku – na wierzchu.

Czy naprawdę wypada nam dyskutować nad tym, czy porządna feministka ma pokazywać cycki czy je zasłaniać, pokazywać we fragmentach czy obnażać całe? Porządna feministka, a przecież tak naprawdę każda kobieta, powinna tylko jedno – robić ze swoimi cyckami, co jej się żywnie podoba.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.