Bądź pierwszą, która nie ocenia

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

atrzę na brzuch. Na środku blizna po matce – pępek. Poniżej blizna po dziecku – szrama po cesarskim cięciu. Patrzę na piersi usiane pajęczyną jasnych linii – małe, lewa ma śmieszny kształt i lekko się marszczy. Pamiątka po karmieniu. Patrzę na nogi. Zbyt grube wkostce i łydce. Lata kompleksów! Zbyt szerokie biodra, zbyt duża pupa, zbyt rzadkie włosy, zbyt krzywe zęby. Nie mówiąc już o tym, że wszystko zbyt stare! Zbyt zmarszczone! I zbyt obwisłe. Dlaczego jestem, jesteśmy tak okrutne dla siebie, dla swoich ciał? Dlaczego pozwalamy innym na okrutne oceny? Może dlatego, że tak często pokazywano nam idealne ciała w pismach kolorowych. Że w dzieciństwie w telewizji śledziłyśmy międzynarodowe konkursy na to, która z nas jest śliczniejsza i ma dłuższe nogi. Że doceniano nas nie za to, co powiemy, lecz jak wyglądamy, mówiąc to. Jakoś tak się stało, że nasza „uroda” jest dobrem publicznym – czymś, co należy do wszystkich i każdy czuje, że ma prawo to ocenić, skomentować, nagrodzić komplementem.

PElisa Goodkind, która wraz z córką Lily założyła kolektyw StyleLikeU, przez lata pracowała w magazynach kobiecych przy sesjach mody, aż zorientowała się, że oto tworzy rzeczywistość, w której jej własna córka będzie się czuła fatalnie. Rzeczywistość, w której nie ma miejsca dla zwykłego ciała. Lub ciała starego. Lub dużego. Lub niepełnego – bez nogi lub piersi. Ciała chorego. Ciała, które przeżyło poród.

Elisa zmieniła swoje życie. Zaczęła się zajmować tym, czym jest styl, nie moda. Czym jest piękno. Jaki jest związek piękna z prawdą. Czy człowiek, który się nie akceptuje, który chciałby wyglądać jak ktoś inny, może być prawdziwie piękny?

Nasze ciała opowiadają naszą historię. Może czas tak na nie spojrzeć – nie oceniać ich, lecz nauczyć się je czytać i podziwiać. Z tego brzucha wyszło życie. Te ręce nakarmiły wielu. Te plecy zgarbiły się nad książką. Ta rana to ślad po chorobie, którą przeżyłam.

Czas spojrzeć na siebie życzliwie. Stanąć przed lustrem. Popatrzeć na siebie. Polubić się. Być pierwszą osobą, która nie ocenia.+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.