SIŁA CÓREK

Nie byłem przygotowany na to, że będę rozmawiał z kobietą, na której kolanach siedzi niemowlę poczęte z gwałtu. Matka nie chciała na dziecko patrzeć. A cały czas się nim zajmuje

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - MĘSKA KOŃCÓWKA - ZWolfgangiem Bauerem rozmawia Lidia Pańków ZDJĘCIA ANDY SPYRA

laczego działania Boko Haram, fundamentalistycznej organizacji terrorystycznej, której nazwę tłumaczysz jako „Książki to grzech” albo „Nowoczesne wychowanie to grzech”, są aż tak krwawe i wymierzone w kobiety? Wymiar zbrodni, którą opisujesz, przypomina, a czasem przerasta to, co znamy z relacji o działaniach ISIS w Syrii i Iraku.

Nigeria to jedno z państw, które podobnie jak sąsiednie Mali i Burkina Faso przestało funkcjonować. Ten proces obserwuję od prawie 30 lat, bo zacząłem moje podróże do Afryki jako 19-latek. Nazywam je państwami widmami. I dostrzegam zagrożenie, że rozpadną się zupełnie. Po 60 latach od uzyskania niepodległości i utworzenia republik dochodzi w nich albo do eksplozji, albo do implozji. Państwo tylko bierze, a nic nie daje. Trzeba płacić za szpitale, dawać łapówki pielęgniarkom, kupić dzieciom edukację. Skorumpowani są nauczyciele i policja, której funkcjonariusze myślą wyłącznie o tym, jak dorobić. Nie działają sądy.

DDokłada się do tego dziedzictwo niewolnictwa. Oto byli niewolnicy i ich panowie, ludzie z poróżnionych grup, które nigdy nie zbudowały wzajemnego zaufania, musiały, pod brytyjskim protektoratem, a potem już samodzielnie, nauczyć się funkcjonować w ramach jednego państwa. I chociaż nie można Boko Haram utożsamiać z plemieniem Kanuri, to właśnie przede wszystkim Kanuri zasilają szeregi tego ugrupowania. A podstawą funkcjonowania Kanuri było od wieków niewolnictwo. Wykorzystywanie seksualne, którego ofiarą padają kobiety, to część tych zadawnionych struktur.

Nigeria to także obszar starcia sił islamu i chrześcijaństwa. Członkowie obu grup wyznaniowych nadużywają religijnej retoryki, walcząc o własne przywileje. Pod spodem tego podziału toczą się jeszcze konflikty plemienne, jest lęk przed magią, do którego dokłada się niski poziom wykształcenia. W panującym chaosie Boko Haram jest strukturą, na której można się oprzeć?

Boko Haram oferuje jakiś zestaw reguł. Nie jest tak zawodny jak wymiar sprawiedliwości, bojowników zBoko Haram nie można przekupić, tak samo jak talibów wAfganistanie. Organizacja kwitnie nie dlatego, że ścina ludziom głowy. Są popularni, bo zapewniają namiastkę porządku i sprawiedliwości. Zastanawiałeś się, czy jako mężczyzna powinieneś podejmować temat kobiet porwanych i maltretowanych przez terrorystów?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.