BEZ PIANY I LANDRYNEK

Coraz więcej osób zgłasza się do dermatologów z problemami suchej, swędzącej i wrażliwej skóry. Dlaczego? I jak temu zaradzić?

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA. U DERMATOLOŻKI -

oproszę piany, mamusiu – mówi mój dwulatek wkąpieli. Wannę pełną białych bąbelków widział uznajomych, którzy kąpali córki w landrynkowo pachnącym roztworze. One mają gładką skórę, Staś – wrażliwą i atopową. Pianotwórczej substancji nie mogę mu wlać do wanienki, bo jego skóra pokryje się grudkowatymi, suchymi plackami. Do kąpieli używamy emolientów, czyli delikatnych kosmetyków w płynie z masłem shea, olejem makadamia, trójglicerydami itp. Sama też przestawiłam się na te preparaty. Dzięki nim towarzyszące mi po kąpieli uczucie świądu na ciele ustało. Dr Aleksandra Jagielska, dermatolożka, przyznaje, że nie jesteśmy wyjątkowymi przypadkami, coraz więcej osób zgłasza się do niej zproblemem suchej, swędzącej, wrażliwej skóry. Jakie są tego przyczyny?

PUżywanie detergentów, np. środków do prania i płukania tkanin, wywabiania plam czy mycia naczyń i sprzątania, to według dr Jagielskiej kolejna istotna przyczyna nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. Płyny do naczyń mogą niszczyć dłonie, jeśli często zmywasz naczynia. Płyny do płukania tkanin mogą uczulać, bo zawierają dużą ilość substancji zapachowych. Środki czyszczące do mieszkania? Nic dobrego zich wdychania idotykania nie może wynikać. Niektóre przecież wyżerają brud, dlaczego więc nie skórę? ALEKSANDRA LUBAŃSKA-CZUBAK pyta DR ALEKSANDRĘ JAGIELSKĄ – specjalistkę dermatolożkę, właścicielkę warszawskiej kliniki medycyny i ginekologii estetycznej Sthetic dycji skóry przyczynia się wówczas też mało słońca, a co za tym idzie – niski poziom witaminy D w skórze. A także suche powietrze w pomieszczeniach, w których pełną parą grzeją kaloryfery. Z kolei latem ciało wysuszają: promieniowanie UV, intensywne opalanie się oraz klimatyzacja.

6. Smog i spaliny

– Ostatnie badania naukowe pokazują wyraźnie szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasilenie się problemów zsuchą, wrażliwą skórą. I błyskawiczne utlenianie ochronnej warstwy lipidowej przy kontakcie z cząsteczkami pyłów – mówi dr Jagielska.

6. Styl życia i pogoda

– Wpływ na wysuszenie skóry może mieć nawet nasz styl życia i praca, którą wykonujemy – dodaje dr Jagielska. Np. praca na zewnątrz czy intensywne uprawianie sportów na powietrzu, czyli nieustanne, codzienne wystawianie się na działanie słońca, wiatru oraz zmiany temperatury.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.