Kiedy byłaś szczęśliwa?

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

zego chcą wszyscy ludzie? Chcą być szczęśliwi. Półki księgarń uginają się od poradników „Jak być szczęśliwym”. Szczęście jest, tłumaczą terapeuci, w naszych rękach. Musimy tylko nad sobą trochę popracować. Producenci towarów cisną, byśmy kupili ich produkty – wtedy będziemy zadowoleni. Robimy też badania poziomu szczęścia na świecie i dyskutujemy o tym, że w krajach skandynawskich (państwach opiekuńczych) wskaźnik jest wyższy niż w Afryce, a najniższy w krajach ogarniętych wojną. Polska jest na 40. miejscu. „Kiedy byłaś najbardziej szczęśliwa?” – pyta córka matkę. I matka wspomina pewien poranek, za młodu, podczas wakacji, które spędzała z ludźmi, których kochała. „Wstałam o świcie – mówi. – W powietrzu wisiało poczucie, że wszystko jest możliwe. I pamiętam myśl: to początek szczęścia. Tu się zaczyna. I będzie go, oczywiście, ciągle więcej. Nie przyszło mi do głowy, że to nie był początek – to było szczęście. Ten moment, właśnie wtedy”. To scena z filmu „Godziny”.

CSzczęście to chwile. Godziny. I wcale nie trzeba robić czegoś niezwykłego, by je poczuć. Można leżeć w łóżku, oglądając serial z ukochaną osobą. Mała rzecz. Mały czas. Amyślimy: chwilo, trwaj. Czasami nawet nie czujemy, że właśnie je przeżywamy, rozumiemy to dopiero wtedy, gdy minie, czasami wiele lat później. Przeglądamy stare zdjęcia i nagle myślimy: byliśmy tacy szczęśliwi!

Albo umiera ktoś, kogo kochaliśmy, i rozumiemy, że zwykłe momenty z nim, z nią – to było to.

Według neurologów szczęście wiąże się z poziomem serotoniny w jądrach szwu i dopaminy w jądrze półleżącym. Oraz z poziomem endorfin. Profesor Magdalena Fikus, z którą rozmawia Irena Cieślińska, odrzuca taką definicję. Nie zajmuje jej rozgryzanie chemii miłości czy szczęścia. Zna składniki swojego szczęścia: pojawia się ono po wielkim wysiłku fizycznym lub intelektualnym, w obliczu wielkiego piękna – i dobrze, jeśli w tle jest jakiś mężczyzna.

Adla Ciebie czym jest szczęście?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.