INTYMNOŚĆ JEDZIE NA URLOP

Na liście wrogów stref intymnych: irokez na wzgórku łonowym, jacuzzi, stringi, depilator

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA - Z dr. n. med. Andrzejem Szmurłą, dermatologiem i wenerologiem z kliniki Nova Derm, rozmawia Ewa Pągowska

rzygotowując się do rozmowy z panem, doszłam do wniosku, że naprawdę sporo działań i środków ostrożności trzeba podjąć, żeby na wakacjach nie mieć problemów z okolicą intymną. Począwszy od wyboru odpowiedniej metody depilacji.

To akurat jest proste. Zawsze należy się depilować maszynką jednoostrzową albo laserowo. Każdy inny sposób to zawracanie głowy. Włosy w okolicy intymnej się kręcą, więc usuwanie ich woskiem, depilatorem czy maszynką wieloostrzową naraża na problem z ich wrastaniem, który czasem wymaga nawet wielotygodniowego leczenia. Jeśli komuś zależy na gładkiej skórze, a ma ciemne włosy, niech wybierze depilację laserową. Oczywiście trzeba o niej pomyśleć wcześniej, bo dla osiągnięcia odpowiedniego efektu potrzeba kilku zabiegów, po których przez kilka tygodni skóra nie powinna być wystawiana na słońce. A jeśli na laser jest już za późno, bo wakacje tuż-tuż, a nam zależy na idealnie gładkiej skórze?

No, jeśli ktoś się upiera przy stosowaniu depilatora, to niech przynajmniej postara się po depilacji zmiękczyć i spłycić skórę. Można np. posmarować ją kwasem azelainowym lub kremem zmocznikiem. Dzięki temu włosom

Pbędzie potemłatwiej się wydostać spod skóry. Chociaż ja naprawdę postawiłbym w tej sytuacji na maszynkę z jednym ostrzem. Wprawdzie ona nie da takiego efektu jak w reklamie – upuszczona chusteczka jedwabna nie spłynie po skórze, tylko zahaczy się o przycięte tuż przy skórze włoski, ale za to nie będzie problemu z ich wrastaniem. Ryzyko podrażnienia skóry jednak pozostaje.

Dlatego po depilacji najlepiej posmarować się preparatem ze związkiem srebra – on odkaża i ułatwia gojenie. Trzeba się też golić co najmniej kilka godzin przed wyjściem na plażę, żeby nie nakładać kremu z filtrem na podrażnioną skórę. Co zrobić, jeśli ogolone miejsca już się pokryły czerwonymi grudkami?

Zwykle wystarczy je odkażać, np. przecierać watką nasączoną spirytusem salicylowym. A jakieś naturalne sposoby, np. zioła?

Można przykładać rumianek, bo ma właściwości odkażające, jeśli oczywiście ktoś nie ma na niego uczulenia. Rumianek jest bezpieczny, bo nie powoduje fotodermatozy, czyli nie uwrażliwia na promienie UV, ale już sok wielu innych roślin może się przyczynić do poparzenia skóry. Dlatego jeśli stosujemy okłady z ziół, lepiej przed wyjściem na słońce dokładnie się umyć. Jak głęboka może być depilacja?

Zmedycznego punktu widzenia im płytsza, tym lepsza. Dla niektórych ginekologów ogolenie całego wzgórka łonowego czy pozostawienie jedynie wąskiego paseczka, takiego irokeza, jest wręcz równoznaczne z niezachowaniem odpowiedniej higieny. Wszystko, co zostało dane organizmowi, zostało dane z jakie-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.