CIAŁO MI NIE ŚCIEMNIA

Martwiłoby mnie, gdyby na moje poczucie atrakcyjności składało się np. to, czy mam makijaż. Uwalniający był moment, w którym odkryłam, że mogę wychodzić do ludzi wwersji sauté i jest mi ze sobą dobrze

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA - Z rozmawiają artystką tworzącą instalacje, malarką, rysowniczką,

Czym nas raczysz?

Congee – według medycyny chińskiej danie świetnie odżywiające organizm. Jest prostym kleikiem z ryżu. Lekkostrawne, harmonizuje trawienie. Pozwala rozgrzać piec metabolizmu na cały dzień. Nie bez powodu mnisi jedzą pół miski takiego ryżu dziennie z odrobiną warzyw, ziół, orzechów. Przywiązujesz wagę do zdrowego odżywiania się. Czy to się przekłada na twój sposób pielęgnacji?

Widzę to kompleksowo: jedzenie pielęgnuje, często leczy. Ciągle się czegoś na ten temat uczę, ale też ufam swojemu ciału: jeśli coś lubię, to znaczy, że mi służy. Nie używam suplementów, nigdy nie jadałam potraw wysoko przetworzonych, unikam konserwantów, codziennie gotuję świeżo i skromnie, tak jak gotowało się wmoim domu rodzinnym – chudo.

Na pielęgnację przekłada się to tak, że gdy mam gorszy kolor cery lub gorsze włosy, to dla mnie sygnał, że coś zaniedbałam wpokarmie. Widać to natychmiast. A może tak dobrze siebie znam. W końcu jestem doświadczonym, prawie 50-letnim ekspertem wiedzy o sobie! Uciekasz się wtedy do kosmetycznych czy pokarmowych remediów?

Jeśli słabną mi włosy, to jem więcej jajek bogatych w biotynę i zaparzam sobie napar zpokrzywy. Te jajka mają związek z moją młodością. Mama, żeby uporać się z moimi kręconymi, suchymi, długimi włosami, mieszała jajko z olejem rycynowym i obkładała mi tą śmierdzącą papką włosy, głowę owijała folią i zakładała turban z ręcznika. Dzisiaj robię to od środka. Powiedziałaś, że „ufasz swojemu ciału”. Co to znaczy?

Podam przykład. Miałam wypadek. Kiedy leżałam połamana w szpitalu, usłyszałam od lekarza, że zamierzają wkręcić mi śruby, bo wmoim wieku już się „dobrze nie zrosnę” – chodziło o moje kości. W moim wieku! – po- myślałam sobie. Jeszcze zobaczycie! Po czterech tygodniach wróciłam do niego wpełni sił. Bez pomocy śrub.

Wierzę, że mam więcej pokładów witalnych i inteligencji w ciele, niż się może wydawać – mówię o zasobach w organizmie, które uzupełniam i kontroluję.

Lubię być ze sobą w kontakcie – wstać rano, przejrzeć się w lustrze i myjąc zęby, zastanowić się: „Co słychać, Królikiewicz? O co chodzi? Dlaczego ci oczy spuchły?”.

Jeśli spuchły, to znaczy, że wczoraj wieczorem była musztarda, zawierająca drożdże, których nie mogę jeść. Głowa czasem zapomina albo nie chce pamiętać, za to ciało nie ściemnia mi nigdy. Zawsze odbierałaś sygnały, które ciało ci wysyła?

Nie, ta świadomość i poczucie, że mogę z niej korzystać, przyszły zwiekiem. Wspominam z rozrzewnieniem czas między 23. a 30. rokiem życia, kiedy życie towarzyskie było buj-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.