Same dobre wiadomości

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

onieważ mamy rządy nocnych jarków, nigdy nie wiadomo, czym przywita nas dzień. Ostatnio nawet dzienniki rano bywają nieaktualne. Dla redaktorek robiących tygodnik, który trzeba wysłać do drukarni tydzień wcześniej, niż ukaże się w kioskach, to już naprawdę jest wyzwanie. Dlatego opowiadamy o rzeczach, które na pewno się nie „odstaną”, których nam nikt nie zabierze, nie zmieni. Suweren się obudził. Poczuliśmy siłę i ciepło płynące od ciasno stojących ciał i płonących lampek. Poczuliśmy, że te słowa z dużych liter – Wolność, Demokracja – zależą też od nas. Śpiewaliśmy pełną piersią i krzyczeliśmy pełnym głosem – bynajmniej nie histerycznie. I pokochaliśmy spacery. Stało się jeszcze coś. Wspaniałego. Dziewczyny wyszły z drugich rzędów. Gdy Kamila Gasiuk-Pihowicz wystąpiła pod Pałacem Prezydenckim, w internecie raz po raz błyskało pytanie, czy to nowa liderka opozycji. Nastoletnia Basia Balicka wołała we Wrocławiu: „Nie chcę wyjeżdżać, pragnę zostać i żyć tutaj, ale nie wkraju Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobry! Wy chcecie?”. Tłum jej odpowiadał: „Nie, nie, nie, nie!”.

PPrawniczki (no dobra, z prawnikami) stworzyły Wolne Sądy, internetową platformę, na której tłumaczą, co znaczy dla każdego z nas brak trzeciego prezydenckiego weta, co kryje podpisana przez prezydenta ustawa o sądach powszechnych. I nie pozwalają popaść w zniechęcenie. „Ten podpis nie zamyka drzwi. Bo ustawę można zmienić zawsze – przekonuje na naszych łamach adwokatka Paulina Kieszkowska-Knapik. – Musi być tylko nacisk społeczny”.

Aby wywrzeć nacisk społeczny, stanąć w pierwszym rzędzie, wogóle – do pełnego życia, potrzebna jest pewność siebie. A jak ją mieć, gdy czujesz się za gruba, za chuda, za brzydka? Bo ktoś (rynek, mężczyźni) wymyślił jakiś kanon urody? Łatwo cię wtedy postawić do kąta, wmówić, że się nie nadajesz. Dlatego nasza akcja #cialopozytywne jest też w najszerszym sensie polityczna.

Wiele dziewczyn, które przysłały nam swoje zdjęcia w bikini, wspomina, jak wielką rolę w ich drodze do samoakceptacji, dochodzeniu do ładu z własnym ciałem odegrały inne kobiety, mądre i życzliwe otoczenie.

Zbadano, że sprawczość i sieć społeczna to dwie najważniejsze rzeczy decydujące o zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Dbajmy o zdrowie!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.