TROPICANA

W przypadku Any Mendiety to życie w najtragiczniejszy ze sposobów powtórzyło sztukę

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - ALE HISTORIA - Ana Mendieta TEKST KAROLINA GOGOL

Nowy Jork, niedziela, 8 września 1985

Ogodzinie 5.29 z mieszkania na 34. piętrze przy Mercer Street Carl Andre dzwoni na policję. – Moja żona wyskoczyła przez okno. – Jak do tego doszło? – pyta oficer. – Żona była artystką, ja też, mieliśmy sprzeczkę, bo to ja jestem sławniejszy. Zniknęła w sypialni. Poszedłem za nią, zobaczyłem, że wyskoczyła. – Jak nazywa się denatka? – Ana Mendieta. Miała 36 lat. nadzieję, że Castro utrzyma się przy władzy rok, najwyżej dwa. Dziewczynki mają wyjechać „na trochę, zanim reżim Fidela nie padnie”. Nie zobaczą ojca przez następne 20 lat.

Raquel jest przerażona, Ana – podekscytowana. „Ana miała w głowie te wszystkie kretyńskie filmy o amerykańskich nastolatkach. Też chciała całować się z chłopakami w kinach samochodowych, pić poncz i tańczyć jive’a do rana” – powie po latach Raquel. Gdy lądują w Miami, Ana całuje ziemię, krzycząc: „Wolność!”.

Nie może mylić się bardziej.

Nowy Jork, poniedziałek, 9 września 1985

Znajduje się świadek. Ed Mojzis mieszkający w tym samym budynku twierdzi, że w okolicach 5.30 usłyszał kobiecy głos krzyczący: „Nie, nie, nie!”, i głuche tąpnięcie.

Andre odwołuje kolację, na którą był umówiony z przyjaciółmi, informuje znajomych o tragedii. Dzwoni do wszystkich zwyjątkiem rodziny Any. I zmienia zeznania. Teraz twierdzi, że Ana „wypadła” przez okno, a nie „wyskoczyła”. Detektyw Ronald Finnelli, który go przesłuchuje, zauważa, że Andre ma na nosie i ramieniu świeże zadrapania. Wyglądają na dzieło kociego pazura – albo paznokcia. Andre tłumaczy, że dziesięć dni wcześniej uderzyły go drzwi balkonowe w jego drugim apartamencie na Manhattanie. Ale 28 sierpnia nie mogło go wnim być – stempel w paszporcie wskazuje, że przebywał wtedy w Rzymie, a do Nowego Jorku przyleciał dwa dni przed feralną nocą. Zostaje zabrany na komisariat. Policjant, który robi mu zdjęcia, zauważa trzecie zadrapanie, na karku.

Raquel, która o śmierci siostry dowiaduje się od wspólnej przyjaciółki, dzwoni do matki: „On ją zabił”. (ur. 1948) – amerykańska artystka kubańskiego pochodzenia. W wieku 13 lat uzyskała status uchodźcy politycznego w USA. Zajmowała się szeroko pojętą rzeźbą, performance’em, fotografią, malarstwem, sztuką wideo. Zmarła tragicznie 8 września 1985 r. w Nowym Jorku

„Oni nas tu zabiją” – pisze Ana w pierwszym liście do matki.

Ledwo dukają po angielsku. Przeprowadzają się osiem razy. W sierocińcu Świętej Marii w Dubuque wstanie Iowa zakonnica uderza głową Any o framugę, Raquel błaga ją, by przestała. W Clermont dzielą pokój z obłąkaną Marie i Shirley gwałconą przez ojczyma. W Benton dzieciaki urządzają sobie wojny na noże sprężynowe. Ana jest nękana przez rówieśniczkę Bonnie. Zostają rozdzielone – 17-letnia Raquel trafia do katolickiego college’uwRapid Cedar w Iowa, Ana do domu zastępczego Saddlerów. Ana jest jedyną Latynoską w szkole. Ma zszargane nerwy, więc Saddle-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.