Seks nie musi boleć

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

piosence „Nigdy więcej” Siksa – ta piękna, wystylizowana, nowoczesna dziewczyna – przez sześć minut po prostu wyje, łka i krzyczy. Od czasu do czasu słychać rozpaczliwe prośby: „Nie mnie!”. Tytuł przywołuje hasło „Nigdy więcej wojny”, a wraz z nim akty przemocy wojennej. Ale też wszystkie inne obrazy tego, gdy kobietę spotyka przemoc. „Moje teksty są o złym, potwornym traktowaniu kobiet, o tresowaniu małych dziewczynek do roli kobiety, o gwałcie – mówi Siksa. – Wniektórych tekstach otwarcie mówiłam o sytuacjach, które mnie spotkały. Miałam chłopaka, który mnie po prostu gwałcił”. Szacunek, Siksa. Za to, że mówisz o tym na głos. Że mówisz o tym tak wprost. Że nie niesiesz niepotrzebnego wstydu – zhańbiony jest ten chłopak, nie ty. Że mówisz dziewczynom i kobietom, a wręcz krzyczysz: nikt nie ma prawa nas krzywdzić! Siksa mówi Paulinie Domagalskiej: „Krzyczę o sytuacjach, kiedy seks bolał, i usłyszałam, że to musi boleć. Napisz drukowanymi literami: NIE MUSI. To nie jest oczywiste dla wszystkich, więc powtórzę: kiedy jesteś w związku i ktoś cię zmusza – niekoniecznie siłą, prze-

Wmoc psychiczna też działa – do uprawiania seksu różnymi technikami, to jest gwałt. Jakbym kilka lat temu przeczytała w jakiejś gazecie chociaż jedno takie zdanie, to nie czułabym się tak niepewnie, samotnie i źle. Więc teraz o tym mówię”. Piszmy więc drukowanymi literami: SEKS NIE MUSI BOLEĆ. Bo w szkole, dziewczyno, ci tego nie powiedzą. I w domu raczej też nie. Ale Siksa ci powie: seks nie musi boleć.

Seks jest dla przyjemności. Może boleć, jeśli sprawia ci to czasami przyjemności i prosisz: mocniej. Ale nikt nie ma prawa zmuszać cię do seksu. Szantażować cię seksem. Nie ma prawa wymagać, byś wseksie robiła rzeczy, na które nie masz ochoty, których się boisz, które sprawiają ból. To proste. Gwałt nie jest tylko wtedy, gdy kogoś napadnie obcy. Gwałt może mieć miejsce w małżeństwie, w związku, pod płaszczykiem wyznań miłosnych.

Posłuchajcie „Nigdy więcej” – jak łkanie, rozpacz i poniżenie zamieniają się w gniew, by na końcu ta kobieta powiedziała sobie i temu, który ją krzywdzi, że to był już ostatni raz.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.