Odważni budowniczowie

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

ieczór jest piękny, pijemy wino, rozmawiamy o miłości, oproblemach, które niesie, owolności, którą daje. – Teraz, po latach, myślę, że małżeństwo to decyzja, która jest aktem odwagi – mówi moja przyjaciółka, od kilku lat w związku „na kocią łapę”. – Więc weźmiemy ślub. I wyciąga dłoń z pierścionkiem zaręczynowym. – Tak, tak – mówię – trzeba zaklinać rzeczywistość. Mówię to życzliwie, ale jest w tym jakiś sarkazm, może gorycz osoby, która małżeństwa zakosztowała i przeżyła jego porażkę. – Nie – mówi ona. – Nie zaklinać. Trzeba budować rzeczywistość. I zawstydza mnie, bo jest właśnie tak, jak ona mówi. Trzeba mieć odwagę, czasami brawurę i budować rzeczywistość, w jakiej się chce żyć. Rzeczywistość prywatną, intymną i rzeczywistość publiczną. Mówi o tym nasza bohaterka Marta Lempart, która namawia do dalszych protestów; pisze nasza felietonistka Anna Dryjańska, która nakłania do działania w drugim obiegu. Nie wystarczą polubienia na Facebooku, to zaklinanie rzeczywistości (choć nie odmawiajmy sobie tych czarów, bo dodają otuchy).

WAle jeśli mamy budować rzeczywistość, potrzebne jest – jak w małżeństwie – prawdziwe zaangażowanie, wiara, że się uda. Odwaga. Zlisty lektur skreślono Josepha Conrada? Przeczytaj z dzieckiem „Jądro ciemności”, porozmawiajcie o kolonializmie i jego konsekwencjach, o tym, jak władza potrafi deprawować.

Wszkołach nie ma edukacji seksualnej? Organizuj tajne komplety! Ginekolog wykręca się odobowiązków kaluzulą sumienia? Wspieraj lekarzy z inicjatywy Lekarze Kobietom, którzy wypisują za darmo tabletkę „dzień po”. Lasy Państwowe tną Puszczę Białowieską? Zrób weki dla protestujących lub ustaw stały przelew na Greenpeace.

Uważasz, że demokracja jest zagrożona? Zarejestruj się wAkcji Demokracja. Wstydzisz się, że nie pomagamy uchodźcom? Zostań wolontariuszem PAH-u. Chcesz się sprzeciwić dyskryminacji osób LGBTQ? Razi cię mowa nienawiści? Uważasz, że kultura powinna być po prostu dobra, niezależna od politykierstwa?

Specjalnie dla Ciebie przygotowałyśmy Małe Kompendium Zaangażowania. Znajdziesz je na wysokieobcasy.pl.

Wydrukuj je dla osób, które nie zaglądają do internetu, powieś na lodówce. Zacznij budować dziś.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.