DOKOPAĆ SIĘ DO MAŁPY

Pamiętam, jak po raz pierwszy zobaczyłem łzy ojca. Byli w trakcie rozwodu z matką

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - MĘSKA KOŃCÓWKA -

an chyba lubi, gdy widzowie czują się niezręcznie. Jasne. Lubię też te momenty wswoim życiu, czegoś się o sobie z nich dowiaduję. Choćby owłasnej odwadze lub jej braku. Jednego z aktorów wyciąłem z „The Square”. Odkładałem moment powiedzenia mu o tym, potem zapomniałem, czas poszedł do przodu. Ato właśnie on ucieszył się najbardziej, gdy Cannes postanowiło wziąć film do konkursu. Aja wciąż nie umiałem mu powiedzieć. Wkońcu musiałem stawić czoło nie tylko prawdzie, ale i własnemu tchórzostwu, które się nawarstwiło. I o tym też robię filmy. W „The Square” – uhonorowanym Złotą Palmą w Cannes – znów pan opowiada o problemach Pierwszego Świata.

To problemy naszego świata, w którym się dusimy. Gdzie narzuciliśmy sobie sztywne zasady, jak powinniśmy się zachowywać. Gdzie wciąż próbujemy dorosnąć do własnych wyobrażeń, szafujemy słowami „sukces” i „szczęście” i zatracamy siebie. Dlatego moje filmy lawirują między socjologiczną obserwacją codzienności, stand-upem a horrorem egzystencjalnym. „Turysta” był portretem faceta, który desperacko próbował odgrywać rolę mężczyzny i nie potrafił się przyznać do porażki. Christian z „The Square” wkłada maskę zaangażowanego społecznie kuratora sztuki. Sporo osiągnął, ale chce też coś zrobić dla innych. Stanąć na wysokości zadania. Brzmi to trochę, jakby chciał pan pójść do terapeuty i powiedzieć: „Mój kolega ma problem z piciem”.

Nie ukrywam, że Christian to moje alter ego. Jest wpodobnym wieku, też ma dwie córki, szkolne cheerleaderki, i wychowuje je na zmianę z byłą partnerką. Pewnie kiedyś popełnił podobne błędy jak ja, a dziś staje przed zbliżonymi dylematami. Żyje wśród sztuki, trochę w bańce. Ale przecież obserwuje wokół niesprawiedliwość, widzi ludzi wykluczonych, skrzywdzonych przez system. Czy ma udawać, że wszystko jest OK, czy reagować? Ale jak?

P

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.