Podaj rękę

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

am taką refleksję po ostatnim Kongresie Kobiet, że kiedy kobieta pomaga drugiej kobiecie, świat od razu wydaje się lepszy i jaśniejszy. Podczas Kongresu mówiłyśmy m.in. o obecności kobiet w mediach i o tym, jak wiele znaczy kobieca solidarność. Jak ważne jest, byśmy tworzyły dla siebie przyjazną przestrzeń nie tylko w mediach, ale i na co dzień, w życiu. Wspierajmy się – razem będzie nam po prostu łatwiej. Kiedy przecieramy szlaki, idą za nami inne kobiety. Dziś w „Wysokich Obcasach” niezwykła rozmowa z Eliane Umuhire, rwandyjską aktorką, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali”. Opowiada o roli u Joanny Kos-Krauze, o swoim życiu wRwandzie i o przyjaźni z Jowitą Budnik. Dzięki temu, że nieustannie sobie pomagały, było im łatwiej zagrać niezwykle trudne sceny. „Przejęło mnie to, jak doskonale się rozumiemy. Wytworzył się między nami taki rodzaj energii, który sprawił, że kończyłam scenę we łzach ” – opowiada. Przeczytałam tę rozmowę i pomyślałam: taka atmosfera między pracującymi razem kobietami powinna panować zawsze.

MWreportażu Magdaleny Idem omatkach studentkach jedna z bohaterek mówi, że nie wie, co by zrobiła, gdyby nie teściowa. Nie mąż, nie siostra, ale właśnie teściowa. To dzięki niej może studiować. Inaczej nie znalazłaby opieki do dziecka: na żłobek nie ma szans, niania kosztuje. Babcia zajmuje się małym wweekendy, rozumie, że synowa chce się uczyć, robi wszystko, by było jej łatwiej, by dała sobie radę.

Sama też otrzymuję taką pomoc. I nienawidzę głupich żartów o teściowych, bo moja rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. A jeśli u kogoś innego nie – zawsze może spróbować ją zmienić. Gestów kobiecej solidarności w tym numerze nie brakuje. Okazujmy ją sobie częściej. Już za tydzień pod Sejmem duża demonstracja w obronie praw kobiet, przeciw ograniczeniu dostępu do antykoncepcji awaryjnej i zaostrzeniu prawa aborcyjnego. „Pragniemy europejskich standardów prawa w dziedzinie świadomego rodzicielstwa i zdrowia – legalnej i bezpiecznej aborcji, rzetelnej edukacji seksualnej, opieki okołoporodowej, badań prenatalnych, regulacji stosowania klauzuli sumienia” – napisały organizatorki. Przyjdź na protest i poprzyj projekt „Ratujmy kobiety”. Dzięki tobie innym Polkom będzie żyło się lepiej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.