PŁACHTA NA FEJSIE

Emma Stone z ustami jak z horroru, Drew Barrymore jako łuszcząca się mumia. To nie Halloween, tylko przygotowania do gali rozdania Złotych Globów na Instagramie. Ale maski w płachcie są nie tylko po to, żeby mieć śmieszne selfie

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - URODA - TEKST IDA ŚWIERKOCKA RYSUNEK JOANNA GĘBAL

aseczki w płachcie podbijają Instagram. I choć złośliwi mówią, że wymyślono je tylko po to, by zrobić sobie w nich selfie, dobrze dobrane i zastosowane są dobroczynne dla cery. Jednak maski z tkaniny to żaden hollywoodzki wynalazek. Znawcy kultury japońskiej twierdzą, że gejsze stosowały je co najmniej od początków XIX wieku – informacje te można znaleźć w książce „Capital Beauty and Style Handbook” z 1813 roku, uznawanej za najstarszą zachowaną książkę o japońskiej pielęgnacji. – Za pierwsze maski tkaninowe służyły skrawki jedwabiu nasączone wodami kwiatowymi. To ponoć im japońskie piękności zawdzięczały gładką cerę, na którą nakładały grube warstwy białego pudru – zdradza Dag-

Mmara, współautorka bloga Tokyopongi.com, która od 2013 roku mieszka w Japonii. Maseczki wtej postaci opatentowano wroku 1875, i to nie w Azji, ale w Stanach Zjednoczonych. – Możesz zaoszczędzić setki dolarów, które wydajesz na kosmetyki – zachwalała swój wynalazek Helen M. Rowley, modystka i producentka sukien zOhio. Wprasie reklamowała wymyśloną przez siebie wielorazową maseczkę jako najlepszy środek do wybielania twarzy, zwalczania niedoskonałości, atakże… odstraszania dzieci sąsiadów.

Zrobiona zkauczuku i ściśle przymocowywana paskami do głowy przypominała raczej toporną maskę wojskową niż japońskie jedwabie. Jej silnie rozgrzewające działanie miało oczyścić cerę z toksyn i poprawić krążenie krwi. Spanie wciężkich, nieprzepuszczających powietrza gumowych maskach nie by- ło oczywiście wygodne. Cieszyły się jednak dużą popularnością i stopniowo doczekały się wielu modyfikacji. Kauczuk zastąpiono flanelą i satyną, co na pewno poprawiło komfort snu.

Jeśli mrowi – działa

Współczesne maseczki z tkaniny i hydrożelowe zdecydowanie bardziej przypominają te jedwabne stosowane przez gejsze niż wynalazek pani Rowley. I nic dziwnego, bo do Europy przywędrowały właśnie z Azji. – W Japonii, Chinach czy Korei Południowej, gdzie kładzie się wielki nacisk na odpowiednie nawilżenie cery, maseczek w płachcie używa się nawet codziennie – mówi Dagmara.

Sheet masks działają – podobnie jak ich poprzedniczki – na zasadzie okluzji: tworzą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.