WITAJCIE WKRAINIE, GDZIE OBCY GINIE

Badania nad dziećmi ulicy, którym udało się wyrwać ze swojego kręgu, pokazały, że każde miało dobrą relację przynajmniej z jednym dorosłym

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - MOJA PRACA, MOJE ŻYCIE - Z pedagożką Małgorzatą Michel rozmawia Maria Hawranek ZDJĘCIA MATEUSZ SKWARCZEK

siedle Azory, jedno z największych w Krakowie, o złej sławie. Mieszkała tu babcia dr Michel, osiedle stało się też terenem badań do jej pracy habilitacyjnej. Przy głównej drodze na odnowionej elewacji napisy: „Jebać Żyda”, „Wisła”.

OPaskudne wandalskie bohomazy.

Tak myśli większość. Oczywiście to jest wandalizm i niszczenie mienia, a zarazem mowa nienawiści. Ale także hasło, które odwołuje się do znaczenia figury Żyda, w Krakowie kojarzonej zCracovią nazywaną z powodów historycznych „żydowskim klubem”. W tym momencie Azory przejmuje ponownie bojówka Wisły – Wisła Sharks – więc to ewidentnie inwektywa pod adresem Jude Gang, bojówki Cracovii.

Świat kibolski jest ściśle powiązany z handlem narkotykami. Ostatnio słyszałam nawet taki komunikat w mediach: „Policja rozbroiła grupę związaną z przestępczością zorganizowaną powiązaną z klubem sportowym”. W trakcie badań chodziłam na mecze do sektora dopingującego i widziałam, jak na przerwach kwitnie sprzedaż narkotyków – na korytarzach, w toaletach. Chodziła pani na te mecze w takim różowym sweterku?

No nie. W terenie badacz nie może się wyróżniać. Ubierałam się w dżinsy, trampki i bluzę z kapturem. W krakowskie środowisko wprowadził mnie były student, kibol. Nie zwracałam sobą uwagi.

(Wchodzimywgłąbosiedla.DrMichelrozszyfrowujekolejnenapisy,któresąprzykażdejklatceschodowej).

„Bajuś cwel”, „Grabda zginiesz cwelu”, czyli spadli w hierarchii, donoszą policji lub drugiej grupie gangowej albo są „przerzutami” – przeszli zklubu do klubu iteraz nie mają życia. TGC, czyli Targowa Gangsta Crew, to młodzieżowa grupa przestępcza. GKS – Cracovia ma zgodę zGKS Tychy, tej części Azorów widocznie jeszcze nie przejęli Sharksi. Ale nie wiem, co to LLL. Zaraz kogoś spytam.

(Zaczepiastarszegopanazsiatkami:„Wiepan,ktotonapisał?”.Panodrazu:„Mafia,piętnastuprzyjechało,gówniarze,tujestwojna”.Dłoniąwskazujestronę,gdziezaczynasię terenCracovii.Azachwilębagatelizujeswąwypowiedźjednym„żartowałem”ipróbujeumówićsięzMichelnakawę).

Wcale nie żartował. Proszę zobaczyć, tu przekreślona gwiazda Dawida, „Jebać Cracovię”. Ewidentnie ludzie się tu nienawidzą. Awświecie kibolskim mowa nienawiści miesza się z przejmowaniem terytoriów. Np. inwektywa „Żyd” stała się metaforą wroga, oznacza kogoś gorszego, wykluczonego. I co ciekawe, teraz zastępuje ją figura Araba. Pokażę pani.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.