JAK UCIEC ZE ZŁOTEJ KLATKI

Nie będę tylko różą w butonierce męża

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - MIŁOŚĆ, WOLNOŚĆ I POLITYKA - TEKST KATARZYNA WĘŻYK

ick Jagger, cały na biało, z kocim półuśmiechem, siedzi na krześle. Za nim, lekko pochylona, stoi śliczna brunetka w granatowej bluzce z jasną apaszką, uśmiecha się od ucha do ucha – typowa groupie, przeszczęśliwa, że znalazła się obok idola. Zdjęcie zamieszczono na okładce kanadyjskiego magazynu „Maclean’s”. Z tytułem „Margaret i Rolling Stonesi”. W1977 roku wszyscy Kanadyjczycy wiedzieli, o którą Margaret chodzi. I to nie Mick sprzedał to wydanie, ale 28-letnia żona ówczesnego premiera Pierre’aTrudeau. Ze Stonesami imprezowała w szóstą rocznicę swojego ślubu. Pierre został w Ottawie.

MJak być kochaną

„Uwielbiałam dramatyzować. Nie istniało dla mnie nic pomiędzy byciem na dnie a unoszeniem się nad ziemią. Mój rollercoaster robił się coraz dzikszy i szybszy. Wzdrygam się na myśl opewnych rzeczach, jakie robiłam jako młoda żona 15. premiera Kanady. Patrząc z perspektywy, jako dojrzała kobieta wreszcie przebaczyłam tej dwudziestoparoletniej wersji mnie jej młodzieńcze wyskoki – i totalnie podziwiam jej odwagę i to, jak żyła na krawędzi” – napisała Margaret Sinclair Trudeau Kemper w autobiografii „Changing My Mind” (gra słów; można to przetłumaczyć zarówno jako „zmieniając decyzję”, jak i dosłownie: „zmieniając umysł”). „Mam 61 lat, gdy piszę te słowa, a ludzie się ze mnie śmieją, gdy im mówię, że do niedawna byłam nastolatką” – dodała.

Była kanadyjską księżną Dianą, zanim świat o Dianie usłyszał. Młodszą o trzy dekady żoną popularnego szefa rządu, dzieckiem kwiatem duszącym się na politycznych salonach, pierwszą kanadyjską celebrytką, kiepską aktorką w filmach klasy C. Jest autorką czterech autobiograficznych książek i matką obecnego premiera Kanady Justina Trudeau.

I ofiarą długo niezdiagnozowanej choroby dwubiegunowej.

Dziadek Margaret James Sinclair pochodził ze Szkocji. Pracował w szkole, ale pensja nauczycielska była niewielka, więc by wykarmić rodzinę, łowił łososie. Raz na kłusownictwie przyłapał go leśniczy i ostrzegł, że jeśli się to po-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.