Chodzą w góralskich strojach. Nie to co ja w gimnazjum

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - TYP TYGODNIA -

lorystycznych nadal spotykają się ze stereotypem, którego Marta doświadczyła na Podhalu: zdarza się, że jury krzywo patrzy na składy tradycyjne, wktórych gra dziewczyna, a nawet potrafi je niżej ocenić, „bo nie należy psuć tradycji”. – Dlatego śmieję się, że jestem skrzypaczką wyklętą. Tego typu konkursy traktują folklor jako zamkniętą formę, którą teraz można już tylko odtwarzać. Razem z chłopakami walczymy z tym przekonaniem. Urządzamy potańcówki, improwizujemy.

Od paru lat Marta uczy dzieci tradycyjnej gry na skrzypcach w ogniskach muzycznych Fundacji Braci Golec. – Dużo z nimi rozmawiamy, od początku uczymy, żeby się swojej tradycji nie wstydziły. I to działa! Widzę, jak dumnie chodzą w strojach góralskich, dają występy w swoich szkołach – cieszy się Marta. – W ogóle nie mają z tym problemu. Nie to co ja w gimnazjum!

Góry to druga oprócz muzyki pasja Marty. Z miłości do nich powstaje projekt, którym Marta zajmuje się wspólnie z przyjaciółmi z Towarzystwa Sportów Górskich „Młóckarnia”. Na wzór akcji „Czyste Tatry” organizują akcję „Czyste Beskidy”. W zeszłym roku odbyła się po raz pierwszy. Akurat w dniu akcji spadł pierwszy śnieg, ale to nie przeszkodziło uczestnikom. Sprzątali szlaki, z potoków wyciągali butelki i puszki, znaleźli w lesie składy eternitu, nakryli miejscowych na paleniu opon. W tym roku chętnych zgłosiło się jeszcze więcej. 14 października w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej wWarszawie o godz. 12 odbędą się warsztaty gry, śpiewu i tańca Górali Żywieckich, o 20.30 potańcówka i koncert Składu Niearchaicznego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.