Niezłomność i jej cena

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

iała kartka przyczepiona do drzwi. Z wiadomością dla niej: „Jeśli dalej będziesz postępować tak jak teraz, będziemy zmuszeni pozbawić cię życia. Zabić cię – to dla nas naprawdę banalnie proste”. Jakby tego było mało, wkrótce, przeglądając jakieś dokumenty w sprawie człowieka, którego broni ( jest prawniczką), znajdzie swoje nazwisko na liście osób do zlikwidowania. To dziwne uczucie tak stać i patrzeć na te litery, które oznaczają jej śmierć – Szirin Ebadi. Do Krystyny Lemanowicz najpierw dzwonili. „Ty k…, odczep się, bo zginiesz”. Potem pojawiły się ulotki, na których wisiała na rzeźnickim haku. Jakiś samochód za nią jeździł. Jakiś kierowca odkręcił szybę i pokazał gest podrzynania gardła. Te dwie kobiety, bohaterki tego numeru – Irankę i Polkę – łączy niezłomność. Nie ugięły się, nie dały zastraszyć. Walcząc same przeciw (pozornie) silniejszemu. Cena? Zapłaciły za to życiem – ucierpiało ich zdrowie, rodziny.

BWiększość z nas nieustannie żyje w strachu. Największy lęk? Boimy się stracić pracę (wyszło nam to dwukrotnie z badań dla „Wysokich Obcasów” „Być kobietą w Polsce” – z 2005 i 2015 r.). Boimy się, że stanie się coś naszym dzieciom. Boimy się stracić zdrowie. Każdy zna te lęki. Łatwo człowieka zastraszyć. Trudno wtedy pomyśleć, że ten, kto straszy, jest de facto słaby, skoro musi się odwoływać do takich metod.

Kiedy rozmawiam z ludźmi z pokolenia moich rodziców, czasami słyszę zdanie, wypowiedziane z jakimś wstydem, że nie potrafili wystarczająco się przeciwstawiać. Ktoś coś podpisał, bo chciał pracować. Ktoś nie odmówił służby na dyżurze milicyjnym w czasie strajku motorniczych, bo miał rodzinę. Mój tata powiedział mi, że nie potrafił być bohaterem, choć okazje były, bo się o nas bał. To zupełnie zrozumiałe. Nie każdy będzie umiał tyle poświęcić. Nie każdy potrafi być bohaterem. Ale warto mieć swoich bohaterów, bohaterki. Dla nas dziś to Krystyna Lemanowicz i Szirin Ebadi.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.