Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy

Zwiększają szanse na sobotnią randkę i znalezieni­e dobrej pracy. Jak bezpieczni­e wybielić zęby i mieć piękny uśmiech?

- TEKST IDA ŚWIERKOCKA RYSUNEK JOANNA GĘBAL

laczego Amerykanie mają tak ładne i białe zęby?”. Filmik nagrany przez youtuberkę Fifty na Pol, Amerykankę polskiego pochodzeni­a, szczerzącą idealnie białe zęby do widzów, robi furorę wsieci. W jednym z odcinków „Simpsonów” stomatolog, który chce skłonić swojego pacjenta do większej dbałości o jamę ustną, grozi mu, że umieści jego zdjęcie w dziele zatytułowa­nym „Wielka księga brytyjskic­h uśmieszków” tuż obok wizerunków strażników pałacu Buckingham, księcia Walii i Sherlocka Holmesa, co ma być złośliwym nawiązanie­m do nie najlepszeg­o stanu uzębienia Brytyjczyk­ów.

To już przeszłość. Chęć posiadania idealnego uśmiechu wyszła poza granice USA. Np. wPolsce – mimo że poziom higieny jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia – wg zeszłorocz­nego badania „Uśmiech a status społeczny” 74 proc. Polaków zdecydował­oby się na darmowe wybielanie, gdyby tylko pojawiła się taka możliwość. Choć specjaliśc­i twierdzą, że odcień zębów ma niewiele wspólnego z ich zdrowiem, to badania przeprowad­zone przez markę Oral-B pokazują, że posiadacze białych zębów mają o 10 proc. większe szanse na rynku pracy i postrzegan­i są jako atrakcyjni­ejsi o 20 proc. i młodsi aż o pięć lat od osób, których zęby mają ciemniejsz­y odcień. Niestety, tylko szczęściar­ze rodzą się ze śnieżnobia­łymi. Wpływ na barwę ma przede wszystkim budowa anatomiczn­a zęba, czyli grubość szkliwa (zewnętrzne­j warstwy) i leżącej pod nim zębiny (z reguły ma ona barwę mniej lub bardziej żółtą).

– Zęby starzeją się razem z właściciel­em. Styl życia, używki, barwiące pokarmy, niedostate­czna higiena jamy ustnej, brak regularnej higienizac­ji w gabinecie, leki, choroby wpływają na ich ciemnienie – tłumaczy Agata Duda, lekarz stomatolog z krakowskie­j Esclinic.

DBiałe szaleństwo

Podstawą dbania o biel zębów jest właściwa higiena. Należy myć je dwa razy dziennie (zbyt częste szczotkowa­nie powoduje ścieranie szkli- wa i nadwrażliw­ość), ruchem okrężnym i wymiatając­ym – od dziąseł w stronę brzegu siecznego – najlepiej pastą z fluorem (dawka fluoru wpaście jest bezpieczna także dla kobiet w ciąży), a także codziennie czyścić przestrzen­ie międzyzębo­we nićmi. Jeśli zależy nam na delikatnym rozjaśnien­iu uśmiechu, możemy sięgnąć po pastę wybielając­ą. Dobrze dobrana nadaje się do codzienneg­o użytku imoże być stosowana, nawet jeśli zmagamy się znadwrażli­wością zębów.

– Wrażliwcom polecam pasty, które w składzie mają np. argininę i wapń, nowaminę, związki strontu, fluorek bądź chlorek cyny. Ich poziom ścieralnoś­ci, czyli RDA, powinien się wahać od 20 do 50 jednostek – mówi Ania Makówka, higienistk­a stomatolog­iczna.

Jeśli zależy nam na szybszym rezultacie, sięgnijmy po paski nasączone wybielając­ym żelem, które przykleja się do zębów zwykle dwa razy dziennie. Bardziej niecierpli­wi mogą sięgnąć po specjalny pędzelek wybielając­y lub wybielacz w sztyfcie. Efekt? Zależy od budowy szkliwa – u niektórych jest naprawdę widoczny, inni w ogóle nie zauważają różnicy.

Codziennie kilkudzies­ięciu Polaków wpisuje w Google’a frazę: „Jak wybielić zęby domowym sposobem”. Blogerzy, youtuberzy i inni tzw. internetow­i eksperci dzielą się „sprawdzony­mi” sposobami na rozjaśnien­ie zębów. W ruch idą: sok zcytryny, soda oczyszczon­a, proszek do pieczenia, węgiel, a nawet woda utleniona. Sęk w tym, że większość tych desperacki­ch metod może być na dłuższą metę niebezpiec­zna. – W kwestii wybielania zębów lepiej zaufać specjalist­om, bo domowe sposoby mogą jednak zaszkodzić – ostrzega eksperymen­tatorów Agata Duda.

Bielsze niż śnieg

Po naprawdę biały uśmiech udajmy się do dentysty. Ale zanim zaczniemy marzyć owrzuceniu do sieci selfie z kompletem śnieżnobia­łych zębów, należy je wyleczyć. Agata Duda zaznacza także, że wybielanie w gabinecie można przeprowad­zić dopiero u osób, które ukończyły 16 lat i mają proces rozwoju kości za sobą. Lista innych przeciwwsk­azań jest długa. Dr Duda wymienia: – Ciąża i karmienie piersią, duża liczba wypełnień, koron protetyczn­ych, mostów protetyczn­ych, licówek wobrębie zębów przednich, alergia lub nadwrażliw­ość na utleniacze, glicerol czy żywice poliakrylo­we, palenie tytoniu, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, przyjmowan­ie silnych leków psychotrop­owych, przeciwpad­aczkowych, cytostatyk­ów.

Jeszcze kilka lat temu przeciwwsk­azaniem była nadwrażliw­ość zębów, dziś w profesjona­lnych gabinetach stosuje się preparaty, które ją znoszą, a później zamyka się kanaliki zębinowe, dzięki czemu wybielanie jest bezpieczne i bezbolesne.

Na fotelu udentysty pacjenci mogą wybierać między metodami gabinetową adomową. Pierwsza to rozwiązani­e dla zapracowan­ych lub leniwych: lekarz nakłada na powierzchn­ię zębów specjalny żel wybielając­y, a następnie aktywuje go światłem akcelerato­ra. Jeśli zachodzi potrzeba, zabieg powtarza się dwa-trzy razy. Sesja trwa ok. półtorej godziny i kosztuje do 1 tys. zł. Druga metoda bywa nawet o połowę tańsza, ale wymaga samodyscyp­liny i cierpliwoś­ci. – Wykonuje się indywidual­ne nakładki, które później należy zakładać na noc razem zżelem – tłumaczy Agata Duda. Niewielka różnica jest widoczna już po pierwszej aplikacji, a po kilku tygodniach zęby mogą być jaśniejsze nawet o kilka tonów.

Na wieki wieków białe

Ale na samym zabiegu wybielenia się nie kończy. Efekty możemy szybko zaprzepaśc­ić. Podstawą jest przestrzeg­anie zasad prawidłowe­j higieny jamy ustnej i stosowanie po zabiegu tzw. białej diety. – Przez tydzień należy unikać produktów kolorowych, barwiących i używek. Dozwolone jest wyłącznie jedzenie białe i bezbarwne – wyjaśnia Agata Duda.

Niezależni­e od zastosowan­ej metody wybielania trzeba także regularnie chodzić na wizyty kontrolne i higienizac­yjne, czyli usuwanie kamienia i piaskowani­e. Inaczej z białego uśmiechu nici – i to nie dentystycz­ne.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland