Włosy, narzędzie kontroli

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

iedyś fryzjerka zapytała mnie, czy nie chciałabym przedłużyć i zagęścić włosów. Bo liche, bez połysku, połowa wypadła po porodzie. A ma „na składzie” naturalne – nie jakieś sztuczne, plastikowe. Nie zgodziłam się – głównie dlatego, że impreza była dosyć droga. Bałam się też, że będę dziwacznie wyglądać (miała za ucho, a wraca z takimi do ramion). Nie spytałam, skąd pochodzą dodatkowe włosy, nie przyszło mi to wtedy do głowy. Dziś czytam, że wWietnamie są całe wsie, w których kobiety nie mają już włosów. W Indiach dziewczęta składają włosy w ofierze wświątyni. Świątynia drogo je potem sprzedaje, zarabia. Skupują najczęściej Chiny. Czyszczą, farbują, eksportują dalej – do Europy czy Ameryki, gdzie rośnie moda na przedłużanie włosów. Sofi Oksanen, fińska pisarka, zwraca uwagę na nowy biznes – opowiada o tym, że włosy mogą być narzędziem społecznej kontroli kobiet. Mówi, jak wyzyskuje się kobiety, które włosy oddają, i te, które pracują w fabrykach w naprawdę ciężkich warunkach. O handlu

Kwłosami i czarnym rynku. O tym, że codziennie widzimy celebrytów z nowymi fryzurami, ale nikt nie zadaje pytania, skąd pochodzą ich nowe loki. To wszystko brzmi ekscentrycznie. Zwłaszcza dla nas. Przecież my walczymy ciągle o podstawowe prawa: mamy utrudniony dostęp do antykoncepcji, pigułki „dzień po”, legalnej aborcji, in vitro, zamyka się nam kolejne schroniska dla ofiar przemocy i cofa pieniądze dla Centrum Praw Kobiet, politycy grożą zerwaniem antyprzemocowej konwencji Rady Europy. Co nas obchodzi przedłużanie włosów? Tak bardzo jesteśmy zajęte walką z nierównościami w kraju, że nie widzimy wyzysku poza własnym podwórkiem.

Sofi Oksanen mówi: „Wyzysk kobiet przybiera ciągle nowe formy i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie następne”. Nie nadąża za tym międzynarodowe prawo.

Dlatego Oksanen bije na alarm: dostrzeżenie problemu może to wreszcie zmienić. I wtedy biznes zacznie się sypać.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.